WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [14.06.2020]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [14.06.2020]

W podsumowaniu drugiego tygodnia czerwca pod militarnym kątem jest różnorodnie. Nie zabrakło Rosjan gaszących pożar armatą, nowej roli dla samolotów szpiegowskich, zapowiedzi wyjątkowego pojedynku, a nawet kwestii lodołamaczy.

Biały Dom zainteresował się flotą lodołamaczy USA

Czy w razie konfliktu regiony arktyczne i antarktyczne będą kluczowe dla Marynarek Wojennych? Jak sugeruje najnowsze polecenie Białego Domu, tak, jako że Administracja Trumpa zleciła przegląd lodołamaczy na usługach USA z myślą o przygotowaniu nowej, odmłodzonej floty do 2029 roku.

Jest to naturalna reakcja na poczynania dwóch innych mocarstw – Rosji oraz Chin na tamtejszych chłodnych wodach. Wzrost temperatur na świecie oraz degradacja lodu arktycznego i antarktycznego może potencjalnie otworzyć nowe, bogate w zasoby obszary i nowe, szybsze trasy żeglugi.

Jak przebiega tankowanie helikopterów w powietrzu?

Zastanawialiście się kiedyś, jak rzeczywiście wygląda uzupełnianie zbiorników helikopterów wojskowych w powietrzu? Na to pytanie odpowiada najnowsze nagranie z kilku perspektyw, które pochodzi od pilota amerykańskiego lotnictwa.

Jednominutowe wideo, zrobione w bazie Sił Powietrznych Nellis w Nevadzie dotyczy HH-60G Pave Hawk, a więc śmigłowca Black Hawk zmodyfikowanego do misji poszukiwań dalekiego zasięgu. Do takich misji wymaga jednak świeżej dostawy paliwa i dlatego piloci ćwiczą te manewry. Powietrznym tankowcem był z kolei wielki HC-130J Combat King II.

Człowiek i sztuczna inteligencja zmierzą się w pojedynku myśliwców

Już za rok będzie miało miejsce wielkie starcie dwóch maszyn bojowych – bezzałogowego, sterowanego sztuczną inteligencją drona ze zdalnie sterowanym przez pilota myśliwcem. Będzie to test, który wykaże przydatność dronów w tak skrajnie bojowym zastosowaniu.

Wcześniejsze raporty stwierdzały, że początkowo projekt będzie stawiał naprzeciwko dronowi starsze myśliwce pokroju F-16 zanim przedzie do np. F-35. Sztuczna inteligencja Sił Powietrznych podobno skorzysta z „miliona godzin” czasu szkolenia w locie.

Finalnie pozostaje jedno pytanie – czy sprzęt, którego skuteczność bazuje na milionach godzin lotu pokona pilota z tysiącem godzin stażu? Tą odpowiedź poznamy dopiero za rok.

Samoloty szpiegowskie U-2 staną się oczami oraz uszami Wojska USA

Wszystko wskazuje na to, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zmodernizują samolot szpiegowski U-2 Dragon Lady, aby ten działał jako latający łącznik dla systemu ABMS. Ten z kolei jest projektem, który umożliwi wzajemną komunikację ze sobą całego sprzętu Wojska USA, a wbrew pozorom, to coś, co nie zostało do tej pory osiągnięte.

ABMS został zaprojektowany tak, aby umożliwić różnym odłamom wojska, z których wszystkie używają odmiennych, niekompatybilnych ze sobą nawzajem systemów komunikacyjnych, pobieranie danych z czujników innych sprzętów w celu lepszej orientacji na polu bitwy. U-2 będzie dla nich swoistym łącznikiem.

U-2 będzie odgrywał kluczową rolę w projekcie ABMS, latając po okolicy przez wiele godzin i zapewniając punkt łączności między poszczególnymi sprzętami wojskowymi. Modernizacjom 31 egzemplarzy tych samolotów o łącznym koszcie 50 milionów dolarów zajmie się Lockheed Martin.

Rosja, czyli jak ugasić pożar ropy przeciwpancerną armatą

W praktyce to nic wielkiego, ale sam fakt, że rosyjskie wojska gaszą pożar, strzelając z działa przeciwpancernego przyciąga uwagę, jak żaden inny nagłówek. Wszystko zaczęło się od tego, że rosyjskie siły dostały wezwanie do walki z syberyjskim pożarem szybu naftowego.

Pomimo szybkiej reakcji firma nie była w stanie samodzielnie ugasić pożaru i nic dziwnego, bo pożary szybów naftowych są niezwykle trudne do gaszenia ze względu na ciągły strumień tryskającej łatwopalnej ropy naftowej. Udało się to jednak działu Rapira Mt-12 po kilku wystrzałach ze swojego 100-mm działa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News