WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

UE kupiła zbyt mało szczepionek? BioNTech krytykuje władze

UE kupiła zbyt mało szczepionek? BioNTech krytykuje władze

Firma BioNtech skrytykowała fakt, że Unia Europejska nie zamówiła większej liczby szczepionek na koronawirusa. W efekcie konieczne jest przyspieszenie produkcji w celu zapełnienia braków.

Wraz z pojawiającą się krytyką dot. powolnego tempa szczepień prowadzonych przez kraje członkowskie Unii, Uğur Şahin, szef niemieckiego BioNTech, powiedział w jednym z wywiadów, że składanie zamówień w Europie z pewnością nie przebiegało tak szybko i sprawnie jak w innych krajach.

Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa nie tylko dla ludzi. Zaszczepiono ponad 100 zwierząt
Czytaj też: 5 mitów o COVID-19
Czytaj też: 5 teorii spiskowych o szczepionkach na COVID-19

Stany Zjednoczone zamówiły 600 milionów dawek szczepionki tworzonej przez BioNTech oraz Pfizer już w lipcu. Z kolei UE czekała do listopada, aby złożyć o połowę mniejsze zamówienie. Şahin dodał, że jego firma skupia się teraz na zwiększeniu produkcji, aby wypełnić lukę powstałą przez brak dostępu do innych środków.

Firma BioNTech stworzyła szczepionkę wraz z amerykańskim Pfizerem

Właśnie dlatego BioNTech zamierza uruchomić nowy zakład produkcyjny w Marburgu w Niemczech, co ma nastąpić w lutym. Powinien on być w stanie wyprodukować 250 milionów dawek w pierwszej połowie 2021 roku.

Czytaj też: Pfizer krytykuje brytyjskie władze. Chodzi o dawkowanie szczepionki
Czytaj też: Świat szczepi się na koronawirusa. A co z Afryką?
Czytaj też: Szczepionka na COVID-19 jest zła, bo tak. Antyszczepionkowcom nie dogodzisz

Inna szczepionka, stworzona przez firmę Moderna, powinna zostać zatwierdzona 6 stycznia przez Europejską Agencję Leków. Organ ten znajduje się pod coraz większą presją, która dotyczy szybkiego zatwierdzenia środka dopuszczonego już do użytku na terenie Wielkiej Brytanii.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News