WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Szczepionka na koronawirusa nie tylko dla ludzi. Zaszczepiono ponad 100 zwierząt

Szczepionka na koronawirusa nie tylko dla ludzi. Zaszczepiono ponad 100 zwierząt

120 tchórzy czarnołapych, przynależących do gatunku Mustela nigripes, zostało zaszczepionych z wykorzystaniem środka mającego chronić je przed COVID-19.

Tchórze są bardzo podatne na śmierć związaną z zakażeniem SARS-CoV-2. Występowanie koronawirusa stwierdzono już u norek, zarówno w środowisku naturalnym, jak i wśród zwierząt hodowlanych. Jest to negatywne zjawisko, które może doprowadzić do powstania groźniejszej mutacji na skutek przechodzenia nowych szczepów z dzikich zwierząt na ludzi.

Czytaj też: Świat szczepi się na koronawirusa. A co z Afryką?
Czytaj też: Brytyjska mutacja koronawirusa może posiadać słaby punkt
Czytaj też: W którym momencie pandemia koronawirusa stała się niemożliwa do zatrzymania?

Tchórze czarnołape występują na terenie Stanów Zjednoczonych. Kiedyś uważano je za wymarłe, ale kilka osobników zostało wykrytych na terenie Wyoming w 1981 r. Dzięki hodowli i wprowadzaniu nowych osobników do środowiska naturalnego, specjalistom udało się zwiększyć populację tych zwierząt do co najmniej 370 sztuk.

Szczepionka na koronawirusa ma chronić zagrożone wyginięciem tchórze

Naukowcy z National Black-footed Ferret Conservation Center rozpoczęli szczepienia tchórzy znajdujących się w zamknięciu. Szczepionka ta różni się od zatwierdzonych do stosowania u ludzi. Wykorzystuje bowiem białko kolczaste koronawirusa oraz tzw. adiuwant, który zapewnia reakcję immunologiczną.

Czytaj też: Koronawirus u dzikich zwierząt – oto pierwszy potwierdzony przypadek
Czytaj też: Emocje zwierząt są zaskakująco podobne do ludzkich
Czytaj też: Dlaczego sen u zwierząt ma różną długość?

Centrum zakończyło już szczepienia, pomijając w nich 60 tchórzy. Jest to zabezpieczenie populacji na wypadek, gdyby szczepionka okazała się niebezpieczna dla zdrowia i życia zwierząt. Zaszczepione osobniki są w dobrej kondycji, a testy wykazują obecność przeciwciał charakterystycznych dla SARS-CoV-2 w ich krwi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News