Cena kWh akumulatorów wreszcie osiągnęła arcyważny poziom

Cena kWh akumulatorów, kWh akumulatorów,

Cena kWh akumulatorów spadła właśnie poniżej poziomu 100$ za kWh i choć to historyczne wydarzenie na skalę światową, problem w tym, że ten poziom jest dostępny tylko dla autobusów elektrycznych w Chinach.

Cena kWh akumulatorów z historycznym rekordem

Od lat uznawało się za arcyważne obniżenie ceny akumulatorów samochodów tak, aby w ogólnym rozrachunku każda kWh kosztowała mniej niż 100 dolarów. Wedle szacunków, to właśnie wtedy elektryczne samochody mają stać się konkurencyjnie cenowo w stosunku do pojazdów z konwencjonalnym silnikiem.

Czytaj też: Obejrzyjcie elektryczny samochód dostawczy Amazonu od Rivian w formie prototypu
Czytaj też: Pierwszy elektryczny samochód Subaru już oficjalnie
Czytaj też: Pierwszy elektryczny samochód Bentley. Czym będzie?

Przykładowo Tesla produkując swój Model S z 100 kWh pakietem akumulatorów, która osiągnęła koszt 150$ za kWh, musi wydać na to samo zaplecze energii całe 15000$. Obniżenie tego do 100$ za kWh obniżyłoby tym samym cenę o prawie 19000 zł.

Bloomberg NEF, który regularnie śledzi koszty baterii, ogłosił, że po raz pierwszy zgłoszono koszt poniżej 100 dolarów za kWh. Niestety dotyczy to akumulatorów do autobusów elektrycznych w Chinach.

Czytaj też: Dacia Spring Electric debiutuje. To może być najtańszy elektryczny samochód w Europie
Czytaj też:
Elektryczny samochód Kanady, czyli Project Arrow
Czytaj też:
Nie zgadniecie za ile kupicie nowy elektryczny samochód w Kalifornii

Chociaż nie dotyczy to samochodów osobowych, segment nie pozostaje w tyle, a w rzeczywistości szacuje się, że średni koszt baterii w 2020 roku wynosi 137$/kWh i osiągnie 100$/kWh do 2023 roku.