WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Chiny tworzą kosmiczny port. Jak zamierzają go wykorzystać?

Firma SpaceX zapowiedziała niedawno, że zamierza stworzyć w przyszłości platformy startowe unoszące się na morzu, które umożliwiłyby wystrzeliwanie statków z dala od zaludnionych obszarów. Chińczycy nie postanowili być dłużni.

Ogłosili więc budowę Eastern Aerospace Port u wybrzeży miasta Haiyang. Ten mobilny obiekt startowy jest opracowywany przez chińską CASC, największego w kraju wykonawcę usług lotniczych i obronnych. Po osiągnięciu pełnej operacyjności będzie on wykorzystywany do wystrzeliwania lekkich pojazdów, a także do budowy i konserwacji rakiet, satelitów i związanych z nimi zastosowań. Będzie to piąta platforma startowa funkcjonująca na terenie Państwa Środka.

Jednym z założeń programu jest zwiększenie bezpieczeństwa ludności, dla której opadające rakiety bądź odłamki mogłyby stanowić zagrożenie. Wszystkie pozostałe chińskie platformy znajdują się w głębi lądu w Jiuquan (północny zachód), Taiyuan (północ), Xichang (południowy zachód) oraz na wybrzeżu w Wenchang (południe). Starty z tych miejsc często powodują, że elementy rakiet spadają na ziemię, co wymaga szeroko zakrojonych działań w zakresie bezpieczeństwa i oczyszczania.

Czytaj też: Chiny wystrzeliły samolot kosmiczny, ale cały projekt jest owiany tajemnicą

Trzy tygodnie temu CASC podpisała umowę z China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC). Porozumienie to zakłada zacieśnienie współpracy w celu zwiększenia konkurencyjności Chin na arenie międzynarodowej oraz wspierania rozwoju zdolności wojskowych i strategicznych. Jednym z przejawów chińskich aspiracji jest nagły wzrost liczby startów rakiet Long March 2B.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News