Reklama

Choroby zakaźne towarzyszą nam od dawna. Oto dowód sprzed 4000 lat

bakteria

Nowe badania przeprowadzone przez pracownika University of Otago dostarczyły informacji na temat tego, jak choroby zakaźne mogły rozprzestrzeniać się przed tysiącami lat.

Malinica jest efektem zakażenia krętkiem bladym, który jest gatunkiem odpowiedzialnym m.in. za kiłę endemiczną. W tym przypadku chodzi jednak o chorobę wieku dziecięcego powodującą wysoce zakaźne zmiany skórne. Rozprzestrzenia się ona poprzez dotyk – zachodzi więc transmisja z człowieka na człowieka, a w poważnych przypadkach może wywołać u chorego znaczące zniekształcenia kości.

Co ciekawe, malinica została wyeliminowana z dużej części świata, ale nadal jest powszechna na zachodnim Pacyfiku. Melandri Vlok z University of Otago postanowiła przeanalizować szczątki znalezione na terenie stanowiska archeologicznego Man Bac w Wietnamie. Okazało się, że osoba, która zmarła ok. czterech tysięcy lat temu najprawdopodobniej cierpiała na malinicę.

Czytaj też: 13-latek umarł po kąpieli w jeziorze. Zabił go “pożerający” mózg organizm

Zdaniem Vlok, infekcja pojawiła się wśród ówczesnych mieszkańców dzisiejszego Wietnamu po tym, jak mieli kontakt z ludnością rolniczą zamieszkującą obecne tereny Chin. Przedstawiciele tej pierwszej grupy pochodzili od pierwszych ludzi z Afryki i Azji, a ich przodkowie trafili również do Nowej Gwinei, Australii i na Wyspy Salomona.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News