Zespół archeologów doszedł do wniosku, że poważne zmiany w zachowaniu naszych odległych przodków były prawdopodobnie wywołane kombinacją czynników, które pojawiły się 400 000 lat temu.
Gatunki zamieszkujące wschodnią Afrykę prowadziły podobne życie przez 700 000 lat. W tym okresie, nasi przodkowie używali tych samych narzędzi i stosowały podobne taktyki. Przedmioty znalezione na stanowisku archeologicznym Olorgesailie sugerowały jednak poważną zmianę stylu życia ówczesnych ludzi. Miałaby się ona rozpocząć mniej więcej 320 tysięcy lat temu.
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni
Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Jak ścieki zatruwają środowisko
Artykuł opublikowany na łamach Science Advances sugeruje, iż po tych wydarzeniach zaszły istotne zmiany w zachowaniu tych mieszkańców. Narzędzia stały się bardziej zaawansowane, handel objął swoim zasięgiem większy obszar, a nawet pojawiły się elementy symbolicznej komunikacji. Analiza 139-metrowego rdzenia wydobytego z dna jeziora Koora doprowadziła badaczy do wniosku, że ok. 400 000 lat temu wystąpiły zmiany w aktywności tektonicznej w regionie. Zaburzyło to dostawy wody i ograniczyło ilość roślin oraz dużych zwierząt.
Poważne zmiany w zachowaniu naszych przodków miały wielorakie podłoże
Różnice nie wynikały więc tylko ze zmian klimatu – nowe środowisko popchnęło ludzi do przystosowania się do odmiennych warunków, skutkując nowymi zachowaniami i rozwiązaniami. Zamiast wyprowadzić się z tego regionu lub wyginąć, pierwsi ludzie dokonali dużego skoku technologicznego oraz kulturowego.
Czytaj też: Jak archeolodzy badają zmiany w technikach walk mieczem na przestrzeni lat?
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?
Czytaj też: Dzięki archeologom możemy poznać losy ogromnego słonia sprzed 300 000 lat