Reklama
aplikuj.pl

Czarna dziura znajduje się znacznie bliżej Ziemi niż sądziliśmy

Jak wynika z niedawno opracowanej mapy Drogi Mlecznej, położenie Układu Słonecznego jest dalekie od tego, co uznawano za pewnik. Nie tylko znajduje się on bliżej centrum naszej galaktyki, lecz również supermasywnej czarnej dziury.

Ta, zwana Sagittarius A*, stanowi środek Drogi Mlecznej. Warto podkreślić, że Ziemia nie zbliża się do tego punktu – a już na pewno nie w tak dużym tempie. Po prostu dotychczasowe szacunki dot. naszego położenia były błędne.

Czytaj też: Czarna dziura pochłania całe światło? Nowe obserwacje zaskakują
Czytaj też: Naukowcy prawie rozwiązali paradoks czarnych dziur
Czytaj też: Czarne dziury są naprawdę przerażające. Oto, dlaczego

Dwuwymiarowe mapowanie, odnoszące się do współrzędnych gwiazd i innych ciał niebieskich jest stosunkowo łatwe. Znacznie trudniej robi się, kiedy trzeba ustalić dokładne odległości. Ustalenia w tej sprawie zostały opisane na łamach Publications of the Astronomical Society of Japan.

Określenie tych dystansów jest ważne, m.in. ze względu na fakt, że pozwala ustalić jasność i wiek wybranych obiektów. Np. Betelgeza, stosunkowo bliska Ziemi gwiazda, okazała się leżeć znacznie bliżej naszej planety niż początkowo oceniano. W efekcie zmienił się też jej przypuszczalny rozmiar i jasność.

Czarna dziura Sagittarius A* znajduje się ok. 25 800 lat świetlnych od Ziemi

Aby zwiększyć swoją skuteczność, astrofizycy korzystają z sieci radioteleskopów rozmieszczonych na japońskim archipelagu. Zebrane za ich pomocą dane są następnie łączone, co w przypadku innych projektów umożliwiło chociażby uzyskanie pierwszego bezpośredniego obrazu czarnej dziury. W ty przypadku również efekt okazał się wymierny.

Czytaj też: Co się dzieje w centrum czarnej dziury?
Czytaj też: Rekordowo bliska czarna dziura wcale nie musi nią być
Czytaj też: Gwiazda zmieniła się w spaghetti. Oto efekt starcia z czarną dziurą

W 1985 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna określiła odległość Ziemi od centrum galaktyki na 27 700 lat świetlnych. W zeszłym roku dokonano nowych obliczeń, które skróciły ten dystans do 26 673 lat świetlnych. Teraz z kolei, w oparciu o kalkulacje wykonane na podstawie obserwacji VERA, uznano, że odległość wynosi 25 800 lat.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News