Używanie trwałych farb do włosów to w zasadzie codzienność. Korzystające z nich osoby muszą jednak pamiętać, że takie działania mogą zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka, m.in. piersi, skóry i jajników.
Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, którzy opisali swoje dokonania na łamach The Journal of The BMJ. Z zebranych przez nich danych wynika, iż na terenie USA i Europy od 50 do 80 proc. kobiet i 10 proc. mężczyzn powyżej 40. roku życia farbuje włosy.
Łącznie analizami objęto 117 200 kobiet. Żadna z nich nie miała w przeszłości zdiagnozowanego nowotworu, a eksperyment trwał aż 36 lat. Okazało się, że stosowanie trwałych barwników wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka podstawnokomórkowego skóry. Co szczególnie zaskakujące, ryzyko to było większe u kobiet z naturalnie jasnymi włosami.
Czytaj też: Ultradźwięki mogą posłużyć do niszczenia komórek nowotworowych
Autorzy badania zwracają uwagę na zwiększone zagrożenie wystąpienia trzech rodzajów raka piersi, jajnika oraz chłoniaka Hodgkina. W przypadku tego ostatniego na szczególne niebezpieczeństwo były wystawione osoby o natralnie ciemnej barwie włosów. Generalnie rzecz biorąc, ryzyko wzrasta wraz ze zwiększeniem ilości i częstotliwości stosowania przez kobiety farb do włosów.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News