WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czy ludzie nadal ewoluują?

Profesor Stanley Ambrose z University of Illinois twierdzi, że każda zmiana proporcji genów wraz z upływem czasu jest również uważana za ewolucję. Nie oznacza to jednak, że możemy utożsamiać ewolucję z „doskonaleniem”.

Bo choć na niektóre geny może mieć wpływ selekcja naturalna (np. geny, które pomagają nam szybciej biegać), inne zmiany w ludzkim DNA mogą nie mieć na nas żadnego widocznego wpływu. Tego typu neutralne zmiany mogą również rozprzestrzeniać się w danej populacji poprzez inny mechanizm zwany dryfem genetycznym.

Wspomniany dryf działa dość losowo, a niektóre osoby mogą umrzeć z powodów kompletnie niezwiązanych z ich genami. W konsekwencji ich unikalne wariacje genetyczne nie zostaną przekazane następnemu pokoleniu. Istnieje również presja selekcyjna, warunkująca powstawanie nowych przystosowań do danego środowiska.

Czytaj też: Śpiewające psy uznawano za wymarłe. Powróciły jednak do życia

Na terenie Europy dość powszechnie występuje odmiana genu, która nazywa się -13910*T. Badając tę specyficzną odmianę we współczesnych próbkach DNA oraz pochodzących sprzed tysięcy lat, naukowcy zauważyli, że stała się ona powszechna po tym, jak ludzie zaczęli udomawiać zwierzęta i pozyskiwać dzięki nim mleko. Innym przykładem tego zjawiska jest społeczność Bajau, zamieszkująca łodzie na wodach Azji południowo-wschodniej. Przedstawiciele tej grupy zajmują się nurkowaniem, a badania wykazały, iż ich śledziony są znacznie większe niż u reszty społeczeństwa. Taka cecha umożliwia dłuższe funkcjonowanie pod wodą.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Ewolucja może więc zachodzić za pomocą różnych mechanizmów, takich jak selekcja naturalna i dryf genetyczny. Ponieważ nasze środowisko regularnie się zmienia, zawsze ma miejsce selekcja naturalna. Zdaniem naukowców, tak długo, jak ludzka reprodukcja wiąże się z przypadkowością i mutacjami genetycznymi, tak długo istnieć będą różnice między pokoleniami. W efekcie proces ewolucji nigdy się nie zatrzyma.