Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego czaszki mają tak wiele kości?

Ludzkie czaszki mają 22 kości: 8 kości czaszki i 14 kości twarz. Kość czołowa to w przypadku noworodków dwie kości, które łączą się, gdy dziecko rośnie. Dla porównania, czaszki aligatora mają około 53 kości. Naukowcy z Laboratorium Witmera z Uniwersytetu Ohio niedawno zademonstrowali tę zdumiewającą liczbę zdjęciem rozczłonkowanej czaszki aligatora, którą pokazali na Twitterze.

Zdecydowanie najwięcej kości czaszki – 156 – występuje w skamieniałości wymarłej ryby. Z kolei liczba kości w czaszkach kręgowców, ich dopasowanie do siebie i miejsce, w którym łączą się ze sobą, jest bardzo zróżnicowana i może odzwierciedlać, jak czaszka jest wykorzystywana przez zwierzę i ile wymaga elastyczności. Na przykład ryby mają bardzo ruchome czaszki. Dzięki temu występuje mobilność, ponieważ mają więcej kości i mniej połączeń niż większość innych kręgowców. Niektóre rodzaje ryb mają nawet drugi zestaw szczęk zwanych szczękami gardłowymi, które rozciągają się podobnie jak u ksenomorfa w filmach  z serii „Obcy”.

Czytaj też: Co się stanie jeśli nie wyjmiecie drzazgi?

Oprócz kości czaszki, które ryby dzielą z innymi zwierzętami, mają także pokrywy skrzelowe. Niektóre płazy również zachowały te kości, choć są one znacznie mniejsze niż u ryb. Jeśli chodzi o ptaki, z których wiele ma również bardzo elastyczne czaszki, zwiększona mobilność wynika z utraty niektórych kości, które kiedyś posiadały dinozaury. Ptaki mają zazwyczaj wiele pojedynczych kości jako pisklęta, ale wiele z nich łączy się razem, zanim osobniki osiągną dorosłość. Ponieważ zwierzęta ewoluowały przez miliony lat, niektóre kości czaszki stały się większe, niektóre mniejsze, niektóre zespolone, a jeszcze inne całkowicie utracone.

Czytaj też: Naukowcy odnaleźli logo Star Trek na Marsie

[Źródło: livescience.com; grafika: Witmer Lab]