WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Drewniany satelita trafi na orbitę. Oto śmiały plan Japończyków

Drewniany satelita trafi na orbitę. Oto śmiały plan Japończyków

Głównym materiałem tworzącym obecnie wykorzystywane satelity jest aluminium, które – w przypadku zniszczenia takiego instrumentu w atmosferze – może wyemitować do niej szkodliwe związki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto rozpoczęli współpracę z firmą Sumitomo Forestry w celu sprawdzenia możliwości wykorzystania drewna w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj też: Ten satelita szpiegowski może „widzieć” nawet przez chmury i ściany budynków
Czytaj też: System broni PL19 Nudol przetestowany. Tą bronią Rosja zmiecie satelity
Czytaj też: Satelita naukowy wykrył coś, do czego nie został stworzony

Drewniane satelity byłyby lepsze dla środowiska, w przy tym – przynajmniej w teorii – łatwiejsze w budowie. Wynika to z faktu, że sygnały elektromagnetyczne łatwiej przechodzą przez drewno. W efekcie anteny mogłyby być umieszczone wewnątrz korpusu satelity, a nie na zewnątrz.

Drewniany satelita ma stanowić bardziej ekologiczną alternatywę dla obecnie stosowanych

Co więcej, japońscy eksperci sądzą, że ich pierwszy drewniany satelita będzie gotowy do wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną do 2023 roku. Aluminium jest jednak wymagającym „przeciwnikiem”, ponieważ charakteryzuje się niskimi kosztami produkcji, lekkością i trwałością.

Czytaj też: Czy usunięcie CO2 z atmosfery rozwiąże problem globalnego ocieplenia?
Czytaj też: Jak Księżyc pomagał w przeszłości chronić ziemską atmosferę?
Czytaj też: Ilość ozonu w atmosferze wzrasta i to wcale nie jest dobra wiadomość

Niestety, kiedy aluminiowe elementy zostają poddane działaniu ziemskiej atmosfery, mogą wydzielać tlenek glinu. Ten jest pozornie korzystny w kontekście globalnego ocieplenia, ponieważ odbija promienie słoneczne, obniżając temperatury. Niestety, przy okazji tlenek węgla może wpływać na niszczenie warstwy ozonowej otaczającej naszą planetę.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News