WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dzikie foki szare mają niesamowity sposób komunikacji

Wydawać by się mogło, że ssaki morskie pod względem komunikacji ograniczają się do wydawania dźwiękow na różnych częstotliwościach. Naukowcy z uniwersytetu Monash zaobserwowali jednak, że dzikie foki szare klaszczą podczas „rozmowy” z innymi osobnikami.

Co ciekawe, foki nie robią tego na co dzień, lecz w dość wyjątkowych okolicznościach. Chodzi przede wszystkim o okres lęgowy, kiedy to samce klaszczą, aby zademonstrować swoją siłę i przekonać samice do kopulacji. I choć klaskanie w wykonaniu fok trzymanych w ogrodach zoologicznych nie jest niczym niespotykanym, to udało się to po raz pierwszy zaobserwować w przypadku dziko żyjących osobników.

Aby dokonać tego odkrycia, naukowcy musieli prowadzić podwodne obserwacje na przestrzeni 17 lat. Dzięki temu dr Ben Burville był w stanie zaobserwować samca foki szarej wykonującego charakterystyczny ruch płetwami. Towarzyszył mu przy tym głośny dźwięk przypominający wystrzal z pistoletu. Sygnał był na tyle wyraźny, że inne osobniki w okolicy zwróciły na niego uwagę.

Szef zespołu badawczego porównał zachowanie fok do samców goryli, które biją się w klatkę piersiową, aby zademonstrować swoją siłę wobec pozostałych przedstawicieli swojego gatunku.