WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

EPYC Rome w SiSoft Sandra wskazuje na podwojoną pamięć L3 w Zen 2

Podczas zapowiedzi architektury Zen 2 AMD potwierdziło, że pierwsze procesory korzystające z jej błogosławieństw będą przeznaczone na rynek profesjonalny. Wprawdzie nadal nie poznaliśmy wszystkich szczegółów na temat układów EPYC Rome, ale od czego mamy przecieki?

Ten najnowszy został odnaleziony przez użytkownika Reddita w bazie danych SiSoft Sandra. Tamtejszy wpis ukazywał komputer serwerowy wyposażony w dwa najpotężniejsze procesory EPYC Rome, co przełożyło się na obecność 128 rdzeni fizycznych i 256 wątków. To jednak nie najważniejsza informacja, bo jak czytamy w rubryce „Result ID” każdy z układów miał do dyspozycji 512 kB pamięci podręcznej L2 dla każdego rdzenia. To jednak coś, czego oczekiwaliśmy, bo wcześniejsza generacja mogła pochwalić się identyczną pojemnością. Jednak to pokłady L3 mogą nas zafascynować. Mówimy tutaj bowiem o 256 MB (16×16 MB), co w porównaniu do poprzedników jest dwukrotnym wzrostem na rdzeń. Dla porównania – 32 rdzeniowy Ryzen Threadripper 2990WX ma „jedynie” 64 MB pamięci cache L3.

EPYC Rome w SiSoft Sandra wskazuje na podwojoną pamięć L3 w Zen 2

Spodziewaliśmy się więc po prostu 128 MB dla wszystkich 64 rdzeni, ale ten przeciek ujawnił (choć nie zapewnił – to ciągle niepotwierdzone niczym informacje!), że AMD przygotowało w architekturze Zen 2 ogromne wręcz zmiany. O nich możecie przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie, choć zdecydowanie najważniejszą zmianą jest podwojenie bloków CCX.

Czytaj też: Porównanie wydajności AMD EPYC Rome oraz Intel Cascade Lake-AP w Cinebench R15

Źródło: Guru3d