WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Jowisz bez chmur. To pierwsza tego typu egzoplaneta

Jowisz bez chmur. To pierwsza tego typu egzoplaneta

Astronomowie, którzy opisali swoje dokonania na łamach Astrophysical Journal Letters, odkryli pierwszą w historii planetę przypominającą Jowisza, ale jednocześnie pozbawioną chmur.

Określony mianem WASP-62b, gazowy olbrzym został po raz pierwszy wykryty w 2012 r., jednak nie przeprowadzono wtedy zbyt zaawansowanych obserwacji związanych z atmosferą tego obiektu.

Czytaj też: Tatooine w prawdziwym życiu, czyli egzoplaneta KOI-5Ab
Czytaj też: Księżyc Jowisza może świecić w ciemności. Wszystko przez lód
Czytaj też: Zidentyfikowano nowy czynnik wpływający na możliwość zamieszkania egzoplanety

WASP-62b, przynależący do kategorii tzw. gorących Jowiszy, jest oddalony o 575 lat świetlnych i ma ok. połowy masy „naszego” Jowisza. Podstawowa różnica między tymi obiektami wynika z ich okresu orbitalnego. Piąta planeta Układu Słonecznego okrąża Słońce w ciągu 12 lat, podczas gdy WASP-62b potrzebuje na to zaledwie cztery i pół dnia.

Jowisz okrąża Słońce w ciągu 12 lat, a WASP-62b potrzebuje na to 4,5 dnia

Do przeprowadzenia badań skupiających się na atmosferze opisywanej planety badacze skorzystali z dobrodziejstw Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Okazało się, że WASP-62b jest niemal pozbawiona chmur, dzięki czemu naukowcy wykryli pełną sygnaturę sodu.

Czytaj też: Koniunkcja Jowisza i Saturna będzie nawet bardziej niezwykła niż sądzono
Czytaj też: Niezwykle ciemna egzoplaneta przestanie wkrótce istnieć. Co ją czeka?
Czytaj też: Jowisz ma wielkość podobną do niektórych gwiazd – dlaczego nie jest jedną z nich?

Odkrycie bezchmurnej egzoplanety należy do rzadkości. Szacuje się, że mniej niż 7% planet pozasłonecznych przynależy do tej kategorii. Jak do tej pory jedynym takim obiektem był gorący Saturn, skatalogowany w 2018 roku i nazwany WASP-96b. Badania w tej kwestii mogą wyjaśnić, jakim czynnikom takie planety zawdzięczają swoją przejrzystość.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News