Reklama
aplikuj.pl

Intel i Philips przyśpieszają rozwój procesorów pod kątem SI w zastosowaniach medycznych

Intel, Philips, Xeon, segment medyczny, zdjęcia, sztuczna inteligencja, SI,

Procesory i karty graficzne to nie tylko gry i aplikacje, ale również systemy, które często ratują życie. Tym razem nie mówimy tutaj o bezzałogowych statkach, a roli, jaką procesory Xeon mogą odegrać w rozwoju sztucznej inteligencji zastosowanej w zdjęciach medycznych.

Cały system jest owocem współpracy Intela i Philipsa, gdzie główną rolę odgrywają układy Intel Xeon oraz narzędzie OpenVINO. To połączenie napędziło dwa mechanizmy predykcji medycznej, skupiającej się na rentgenie kości oraz płuc. W obu przypadkach chodziło o symulacje wymagającą ogromnej mocy obliczeniowej. Okazało się, że nowy sposób na ich realizację jest o 188 razy szybszy w przypadku sprawdzania, jak kości będą się kształtować na przestrzeni lat  i o 38 razy szybszy od symulacji związanej z segmentacją płuc.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja Google diagnozuje choroby oczu na poziomie najlepszych lekarzy

Ten sukces zawdzięcza się procesorom centralnym, które w przeciwieństwie do rdzeni graficznych nie są ograniczane po stronie pamięci. Pozwala to na wykonywanie skuteczniejszych obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Ta w wykonaniu tradycyjnych CPU z pewnością znajdzie zastosowanie w segmencie medycznym, gdzie niektóre zdjęcia zajmują ponad 1 GB pamięci. Ponadto nieustannie powstające trendy idą właśnie w stronę SI, która usprawnia wiele tamtejszych procedur.

Źródło: TechPowerUp
Zdjęcia: TechPowerUp