Reklama
aplikuj.pl

Roboty jak z filmów, dzięki dążeniu Intela do robotycznego zmysłu dotyku

A close-up photo shows Loihi, Intel’s neuromorphic research chip. Intel’s latest neuromorphic system, Pohoiki Beach, will be comprised of 64 of these Loihi chips. Pohoiki Beach was introduced in July 2019. (Credit: Tim Herman/Intel Corporation)

Aby roboty mogły wreszcie przyjąć postać znaną z filmów, czy książek, które próbują przewidzieć naszą przyszłość, muszą nauczyć się wiele pod kątem percepcji od nas, ludzi. Intel już im w tym pomaga.

Intel Neuromorphic Research Community z naukowcami z National University of Singapore na czele wykazali, jak ważny dla robotów jest zmysł dotyku. Ten pozwala im znacząco zwiększyć swoje możliwości i ogólną funkcjonalność w porównaniu z dzisiejszymi systemami opartymi wyłącznie na cyfrowym zmyśle widzenia

Ludzki zmysł dotyku jest wystarczająco czuły, aby odczuć różnicę pomiędzy powierzchniami, które różnią się tylko jedną warstwą cząsteczek. Jednak większość  dzisiejszych robotów pracuje wyłącznie przetwarzając obraz. Dlatego naukowcy chcą to zmienić, wykorzystując opracowaną sztuczną skórę, która jest w stanie wykryć dotyk ponad 1000 razy szybciej niż ludzki układ nerwowy i określić kształt, teksturę i twardość przedmiotów.

Łatwo wyobrazić sobie ramiona robotów wyposażone w sztuczną skórę, które mogłyby z łatwością dostosowywać się do zmian w materiałach produkowanych w fabryce, wykorzystując zmysł dotyku do identyfikacji i chwytania nieznanych przedmiotów z odpowiednią siłą nacisku, aby zapobiec ich wypadnięciu z robotycznych dłoni lub uszkodzeniu.

Czytaj też: Rosja i wojskowe roboty sterowane głosem. Co może pójść nie tak?

Zdolność do odczuwania i lepszego postrzegania otoczenia może również umożliwić bliższą i bezpieczniejszą interakcję między człowiekiem a robotem. Do tego jednak potrzeba jeszcze układu, który byłby w stanie zarządzać informacjami od „sztucznej skóry” i na nie reagować.

Jak czytamy w oświadczeniu prasowym:

Oprócz samej sztucznej skóry potrzebny jest również sztuczny mózg, który będzie w stanie w tym samym momencie przetwarzać dane, by robot mógł odpowiednio reagować na otaczające go środowisko, ale również uczyć się i zapamiętywać ważne dla niego zdarzenia. Nasza wyjątkowa demonstracja systemu sztucznej skóry, której głównym fundamentem jest sztuczna inteligencja i neuromorficznymi chipami, takimi jak Intel Loihi, stanowi duży krok w kierunku wydajności energetycznej i ich skalowalności

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News