WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak duża jest otaczająca nas kosmiczna pustka?

Nasza galaktyka znajduje się na granicy pustki, tak rozległej, że trudno sobie ją wyobrazić. Aby lepiej zrozumieć jej kształt i rozmiar, zespół astronomów wytyczył krawędzie tej pozagalaktycznej pustki i obliczył, jak duży wpływ grawitacyjny ma na Drogę Mleczną.

Podobnie jak Ziemia krąży wokół Słońca, a Słońce okrąża centrum Drogi Mlecznej, nasza galaktyka sama przemieszcza się przez kosmos z ogromną prędkością. Wygląda na to, że porusza się znacznie szybciej, niż powinno to mieć miejsce. Droga Mleczna wraz z pobliskimi sąsiadami, takimi jak Andromeda i mnóstwem mniejszych galaktyk, porusza się z szybkością około 2 milionów km/h.

Czytaj też: Co się dzieje w przestrzeni międzygalaktycznej?

Galaktyki nie są równomiernie rozłożone w kosmosie – mają skłonność do zlepiania się w gromady, połączone cienkimi pasmami materiału. Pozostawia to dużą część przestrzeni stosunkowo pustą – a jak odkryli astronomowie w 1987 r., Droga Mleczna znajduje się na skraju jednej z takich “pustek”. Tzw. Lokalna Pustka, jak wiadomo, ma szerokość od 146 do prawie miliarda lat świetlnych. Wygląda na to, że staje się coraz większa. Jednak z powodu faktu, że jest to region ukrywający się za ogromną ilością gwiazd i materii w centrum Drogi Mlecznej, trudno przeprowadzić dokładne obserwacje. W ramach nowych badań zespół naukowców zmierzył ruchy 18 000 galaktyk. Wykorzystując te dane, badacze skonstruowali trójwymiarową mapę kosmograficzną i odkryli, że ściany Lokalnej Pustki stały się ostre.

Z obliczeń wynika, iż około połowa ruchu naszej gromady galaktycznej jest tworzona „lokalnie”, gdy potężna gromada w Pannie nas przyciąga, a Lokalna Pustka – odpycha.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Astronomowie zrozumieli jak doszło do zderzenia galaktyk tworzących Drogę Mleczną