Reklama
aplikuj.pl

Jowisz ma wielkość podobną do niektórych gwiazd – dlaczego nie jest jedną z nich?

EBLM J0555-57Ab to czerwony karzeł oddalony o 600 lat świetlnych od Ziemi. Promień tej gwiazdy wynosi ok. 59 000 kilometrów, co sprawia, że jest ona mniejsza od największej planety Układu Słonecznego.

Idąc w drugą stroną, EBLM J0555-57Ab jest najmniejszą znaną gwiazdą, wewnątrz której zachodzi synteza wodoru. Takie zjawisko zapewnia gwiazdom energię i stanowi jej główne źródło. Promień Jowisza opiewa na niemal 70 tysięcy kilometrów, co czyni go prawdziwym gigantem. Problem w tym, że jego masa nie jest wystarczająco wysoka, aby zamienić wodór w hel. EBLM J0555-57Ab ma natomiast masę 85-krotnie większą, która i tego „ledwo łapie” się do miana gwiazdy. Gdyby ta masa była niższa, synteza wodoru stałaby się niemożliwa.

Czytaj też: Koniunkcja Jowisza i Saturna będzie nawet bardziej niezwykła niż sądzono
Czytaj też: Księżyc Jowisza może świecić w ciemności. Wszystko przez lód
Czytaj też: Wyładowania na Jowiszu mogą wyglądać naprawdę interesująco

I choć masa Jowisza jest 2,5 razy większa od łącznej masy wszystkich planet naszego układu, to ma on przy tym bardzo niską gęstość. Średnio 4-krotnie niższą od gęstości Ziemi. Z drugiej strony, wartość ta wynosi w przypadku Jowisza 1,33 grama na centymetr sześcienny, podczas gdy Słońce cechuje się gęstością rzędu 1,41 grama na centymetr sześcienny. Oba te ciała mają również bardzo podobny skład: nasza gwiazda składa się w 71% z wodoru i 27% z helu, natomiast Jowisza – w 73% z wodoru i 24% z helu.

Jowisz jest 318 razy masywniejszy od Ziemi, ale ma masę wynoszącą 0.001 masy Słońca

Co więc sprawiło, że Jowisz nie jest drugim z centralnych obiektów Układu Słonecznego? Sposób powstania tego gazowego giganta opierał się na niewielkich fragmentach lodu i skał, które łączyły się ze sobą, tworząc obiekt o masie ok. 10-krotnie większej od ziemskiej. Następnie zaczął on przyciągać okoliczny gaz, zyskując masę 318 razy większą od masy naszej planety, ale jednocześnie wynoszącą zaledwie 0.001 masy Słońca.

Czytaj też: Ziemia znajduje się rekordowo blisko Słońca. Czym jest peryhelium?
Czytaj też: Jak powstał Układ Słoneczny?
Czytaj też: Cykle słoneczne w 25 lat. Wideo pokazuje, jak zmieniała się aktywność Słońca

Astrofizycy przypuszczają, że Jowiszowi znacznie bliżej do miana brązowego karła, określanych często mianem nieudanych gwiazd. Jak można się domyślić, są to obiekty o zbyt małej masie, by przeprowadzić fuzję jądrową. Aby zyskać miano brązowego karła, Jowisz musiałby być ok. 13-krotnie bardziej masywny niż obecnie. Ale skąd podobieństwo składu i gęstości Słońca oraz tej planety? Wyjaśnienie jest proste: oba ciała powstały z tej samej chmury gazu.