Kiedy kupić PS5, jeśli nie na premierę?

ps5, sony,

Zamierzacie kupić PS5, ale na pewno nie na premierę? To kiedy zdecydować się na wymianę konsoli na nowszą?

Załóżmy taką sytuację – macie PS4 i raczej chcecie przejść na PS5, ale jeszcze nie teraz. Zastanawiacie się kiedy będzie do tego najlepszy czas. Jeśli zależy Wam na podjęciu decyzji w oparciu o to co Sony przygotuje na rynku, a jednocześnie nie chcecie też jak najdłużej siedzieć na aktualnej generacji PlayStation – to zapraszamy do małej analizy. Przyjrzyjmy się jak długo pożyje PS4.

Jaki model PS4 macie?

Na pewno będzie Wam łatwiej przetrwać jeszcze wiele miesięcy z PS4 jeśli jesteście posiadaczami PS4 Pro. Konsola w miarę daje radę jeśli chodzi o nowe tytuły, zapewniając rozgrywkę oscylującą w 1440p. Do tego doliczyć zazwyczaj trzeba ładniejszą oprawę i stabilniejszy framerate. Ale jeśli Waszym sprzętem jest zwykłe PS4, a do tego nie PS4 Slim to zapewne już teraz z obawą słuchacie dźwięków, które wydaje z siebie konsola. Cóż, może jeśli zamierzamy przetrwać z nią jeszcze kilka miesięcy to warto pomyśleć o wyczyszczeniu jej radiatora? Stosowny poradnik jak zrobić to bez rozkręcania sprzętu znajdziecie wchodząc pod ten link.

Ile potrwa wsparcie PS4?

Na początku mówiło się, iż PS4 będzie jeszcze miało wsparcie przez dwa lata od premiery PS5. Wtedy wiedzieliśmy, że sprzęt będzie dostawał aktualizacje, gry w PS+ będą się pojawiać, a i pewnie jeszcze sporo gier wyjdzie, ale gier-exów już nie będzie. To się jednak zmieniło, bo nagle dowiedzieliśmy się, że na konsolę pojawią się również gry ekskluzywne. Zagramy w nowe przygody Sackboy, wcielimy się ponownie w Aloy, a do tego zagramy jako drugi Spider-Man. Co więcej, wsparcie dla konsoli zwiększono do aż “3-4 lat”, co zapewne oznacza, że Sony będzie obserwowało jak żyje PS4 i na tej podstawie podejmowało decyzje, ile lat dokładnie potrwa wsparcie. Liczbie gier ekskluzywnych na PS4 może zatem jeszcze wzrosnąć.

Czytaj też: Stało się. Kupiłem Xbox Series X i Game Pass.
Czytaj też: Wyścig w Mafia Remake – poradnik inny niż pozostałe
Czytaj też: Rewolucyjny pad DualSense PS5. Jak deweloperzy go wykorzystują?

Tytuły ekskluzywne PS4

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie gry ekskluzywne od Sony będą działały na PS4. Już Ratchet and Clank Rift Apart oraz Demon’s Soul zagramy na PS5, a liczba tego typu produkcji może rosnąć. Jeśli nawet PS4 dostanie przez najbliższe 3-4 lata jeszcze więcej produkcji dostępnych tylko na sprzętach Sony to jednak część tytułów będzie już trafiać tylko na nową konsolę.

Dlaczego Sony wspiera jeszcze PS4?

Przecież na tym tracą, co nie? Na chłopski rozum – mogliby nas zmusić do przejścia na PS5 już teraz. Cóż… Sony dobrze wie, że baza ponad 100 milionów sprzedanych konsol PS4 to wynik fenomenalny. Firma musi być niezwykle ostrożna, ponieważ gdyby nie świetne PS4 to prawdopodobnie Sony już byłoby bankrutem. To gry i konsole trzymają giganta na powierzchni i póki jest PlayStation – firma może działać. Bez tego jednak elementu technologicznej układanki urządzeń Sony – szybko rozpocznie się koszmar. Dlatego też Japończycy nie mogą po prostu pozwolić sobie na porzucenie tylu milionów klientów. Zapewne będą starali się cały czas przekonywać do przejścia na PS5, ale póki co Sony szacuje sprzedaż PS5 przez pierwszy rok na ponad 7 milionów urządzeń. No, do 100 milionów trochę brakuje.

Czytaj też: PS Plus Collection nie wygląda zbyt dobrze przy Xbox Game Pass
Czytaj też: W te gry nie grajcie już na PS4 i XONE. Zaczekajcie do PS5 i Xbox Series!
Czytaj też: Jak szybki jest Xbox Series oraz PS5? Porównanie

Pierwsze promocje/przeceny/oferty specjalne

Kiedy spodziewać się pierwszych okazji związanych z PS5? Jakiekolwiek większe przeceny (choć i tak na ogromne zniżki nie powinniśmy się nastawiać, bo PlayStation trzyma cenę) to dopiero okolice 2020. W tym czasie powinniśmy mieć już mnogość bundli, czyli zestawów konsola + pakiet gier. Być może pojawi się nawet jakaś sensowna odpowiedź na Xbox Game Pass? W tym roku raczej możemy liczyć również na jakieś inne wersje kolorystyczne konsoli niż biała-podstawowa.

Kiedy kupić PS5 i na co zwrócić uwagę?

Nie będę Was oszukiwał, sam biorę PS5 jak tylko trafię na jakąkolwiek ofertę. Jeśli jednak nie byłbym wariatem, dla którego gry wideo to główne hobby i był w stanie zaczekać jeszcze kilka miesięcy to postawiłbym na 2022 rok. Do tej pory pojawią się pierwsze lepsze ceny na samą konsolę, a do tego absurdalnie wysokie ceny gier na płytach zaczną spadać. Za tę samą kwotę, która musielibyśmy wydać dzisiaj na PS5 i gry, kupimy sobie o wiele więcej produkcji, a sama konsola będzie w zestawie z kilkoma grami.

Polecam jednak poświęcić trochę czasu nawet wtedy i sprawdzić drobne różnice pomiędzy modelami PS5. Konsole otrzymują małe zmiany w trakcie generacji, o których głośno się nie mówi i tak np. moje premierowe PS4 ma po prostu fatalny nadajnik wi-fi przez co nie osiąga wysokich prędkości pobierania (dobrze, że LAN działa normalnie). Konsole wydane w 2014 już miały ten element wymieniony na o wiele lepszy.

PS4 Pro zasłynęły za to z różnych temperatur i głośności. Dopiero PS4 Pro sprzedawane w zestawie z Red Dead Redemption 2 okazało się nie wyć aż tak bardzo, a do tego emitować o kilka stopni mniej ciepła. Warto zwrócić uwagę na takie rzeczy i przeczesać Internet w poszukiwaniu odpowiedzi na to, czym się różnią modele sprzedawane w sklepach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News