Kiedy kupić Xbox Series, jeśli nie na premierę?

kiedy kupić xbox series

Nadchodzi nowy Xbox Series. Nie chcecie go od razu kupować tylko wolicie wstrzymać się z decyzją, aby kupić konsolę wtedy, gdy Xbox One przestanie Wam służyć? Kiedy to zatem będzie?

Jeśli w Waszym domu stoi Xbox One to być może myślicie o przesiadce na konsolę Xbox Series. Mocniejsza, uruchamia gry z aktualnej generacji… Ale też z drugiej strony Xbox One będzie jeszcze miał długo oficjalne wsparcie – może zatem można się wstrzymać? Przyjrzyjmy się temu jak wygląda polityka Microsoftu i kiedy warto już naprawdę przejść na nextgena?

Jaki model Xbox One posiadacie?

Sytuacja w przypadku Xbox One jest podobna jak w kwestii PlayStation 4. Ważnym czynnikiem przy zmianie sprzętu może być aktualnie posiadany przez nas model. Gracze PS4 mogą chcieć uciec do PS5 w obawie przed tym, że ich PS4 naprawdę, któregoś dnia odleci. W przypadku posiadania przez kogoś takiego Xbox One X przejście na nową generację konsol można… znacząco opóźnić. Najmocniejszy aktualnie Xbox ma nawet potężniejsze GPU niż Xbox Series S! Do tego Xbox One X włącza gry w 4K, a Xbox Series S w 1440p skalowanym do 4K. Po co więc Xbox Series S? O tym za chwilę.

Ile potrwa wsparcie Xbox One?

Microsoft postawił sprawę jasno – Xbox One będzie jeszcze otrzymywał nowe gry ekskluzywne dla tej konsoli do 2022 roku. Choć początkowo było tutaj kilka problemów z komunikacją to jednak do dwóch lat możemy spodziewać się gier działających też na leciwym, oryginalnym Xbox One.

Tytuły ekskluzywne Xbox One/Xbox Series

W przypadku gier ekskluzywnych na Xbox One jest ciekawa sytuacja, która pozwoli nam wytrzymać z urządzeniem nawet dłużej niż dwa lata. Bo co w sytuacji, gdy już miną dwa lata, a gry na Xbox One przestaną się pojawiać? Jeśli macie Xboxa to jest duża szansa, że i tak opłacacie Xbox Game Pass Ultimate. Gdy to robicie macie dostęp do grania w chmurze. Oznacza to, że gdy wyjdzie coś już na Xbox Series to tymczasowo możecie jeszcze grać poprzez streaming! Za dwa lata usługa będzie działała nawet lepiej niż dziś.

Czytaj też: Stało się. Kupiłem Xbox Series X i Game Pass.
Czytaj też: Wyścig w Mafia Remake – poradnik inny niż pozostałe
Czytaj też: Rewolucyjny pad DualSense PS5. Jak deweloperzy go wykorzystują?

Który Xbox? Series X czy Series S?

W przypadku nowej generacji Xbox mamy do wyboru dwa urządzenia. Najmocniejsza w historii konsola (przegrywa z PS5 tylko pod względem szybkości dysku i pamięci RAM) to Xbox Series X – zagramy na nim w najwyższej możliwej jakości. Z drugiej strony mamy Xbox Series S – najtańsza konsola 9. generacji oferująca rozgrywkę we wszystkie nowe gry, ale w 1440p. Jaki jest jej sens istnienia? To dalej potężny sprzęt, a do tego kosztuje tylko 1349 złotych co jest tak małą kwotą do zapłacenia za granie w takiej jakości, że autentycznie do dziś mi się w głowie nie mieści jak odważny ruch wykonał Microsoft prezentując sprzęt za tak małe pieniądze. Jeśli gracie na monitorze to taki Xbox Series S wydaje się być idealny. Do tego jeśli po prostu nie chcecie wydawać majątku, a grać we wszystko – to idealna propozycja.

Dlaczego Microsoft wspiera jeszcze Xbox One?

W przypadku Sony sprawa jest jasna – ponad 100 milionów sprzedanych konsol to zbyt dużo, aby porzucić tylu graczy. Microsoft może pochwalić się wynikiem “tylko” na poziomie w okolicach 40 milionów konsol. Firma jednak po prostu taką ma teraz politykę. Porażka Xbox One sprawiła, że znacząco otworzyli się na graczy i robią wszystko po to, aby Xbox był jak najbardziej uniwersalnym sprzętem. Co zaczyna przynosić efekty, bo firma cieszy się coraz lepszym mniemaniem wśród graczy.

Czytaj też: PS Plus Collection nie wygląda zbyt dobrze przy Xbox Game Pass
Czytaj też: W te gry nie grajcie już na PS4 i XONE. Zaczekajcie do PS5 i Xbox Series!
Czytaj też: Jak szybki jest Xbox Series oraz PS5? Porównanie

Pierwsze promocje/przeceny/oferty specjalne

Kiedy spodziewać się pierwszych okazji związanych z Xbox Series? Tutaj jest bardzo ciężko powiedzieć. Microsoft w przypadku Xbox One już potrafił przygotowywać takie promocje, w których rok temu sprzęt sprzedawany był za około 350 złotych. Forma oddziału Xbox była jednak bardzo słaba i starano się zwrócić na siebie uwagę czym się tylko dało. Teraz jednak Xbox wygląda solidniej i firma może nie chcieć tak prędko przeceniać swojego sprzętu, szczególnie, że Xbox Series S jest skandalicznie tani i Microsoft na pewno tutaj traci spore pieniądze. Bardziej wyczekiwałbym specjalnych zestawów z… nie, nie z grami. Z abonamentami na Game Pass Ultimate. Konsola + kod na rok grania we wszystko? To będzie dobra oferta!

Kiedy kupić Xbox Series i na co zwrócić uwagę?

Sam już teraz zamówiłem Xbox Series X, ale wstrzymanie się jeśli ktoś nie ma ciśnienia na nowe sprzęty jak najbardziej jest też opcją. Kiedy zatem kupić Xbox Series X i S? W przypadku chęci przejścia na Xbox Series S… szczerze bym się nie zastanawiał, bo to urządzenie długo będzie miało taką cenę jak dziś, a i tak jest tanie. Tutaj przeszedłbym od razu.

Jeśli chodzi o Xbox Series X – rok 2022 wydaje się być tym, w którym powinniśmy powoli myśleć już o zmianie. Maksymalnie w 2023 kiedy nie będzie już gier na Xbox One, a granie w chmurze stanie się naszym wymogiem, aby sprawdzić nowe tytuły.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News