Reklama
aplikuj.pl

Grozi nam kolejna pandemia? Zagrożenie większe niż sądzono

pandemia

Niemal dwadzieścia lat temu po raz pierwszy koronawirus ujawnił swój pandemiczny potencjał, choć ani SARS ani MERS nie rozprzestrzeniły się po świecie.

Niestety, w przypadku SARS-CoV-2, czyli patogenu wywołującego COVID-19, nie mieliśmy tyle szczęścia. Wykorzystując uczenie maszynowe naukowcy postanowili określić, które ssaki mogą być nosicielami wielu szczepów koronawirusa, aby oszacować, czy (a w zasadzie kiedy) może wystąpić kolejna pandemia.

Czytaj też: Bill Gates sądzi, że walka z pandemią jest łatwa w porównaniu z tym, co nas czeka
Czytaj też: Czy przeziębienie zapewnia ochronę przed COVID-19?
Czytaj też: Pandemia doprowadziła do wyludnienia miast, ale co dalej?

Artykuł w tej sprawie, dostępny w Nature Communications, sugeruje, iż znaleziono ponad 30 razy więcej potencjalnych żywicieli, którzy mogliby być siedliskiem SARS-CoV-2 i doprowadzić do jego rekombinacji. Z kolei liczba gatunków, które wcześniej podejrzewano o bycie żywicielami kilku podrodzajów koronawirusa okazała się 40-krotnie wyższa.

Nie wiadomo, kiedy wystąpi kolejna pandemia, ale zagrożenie jest niedoceniane

I choć naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu nie są w stanie ocenić, gdzie i kiedy rozpocznie się kolejna pandemia, to z badania płynie jasny wniosek: należy zmienić podejście do całej sprawy. Mowa zarówno o przewidywaniu i prowadzeniu badań, ale również o podjęciu zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie ryzyka „przeskakiwania” patogenów z dzikich zwierząt na ludzi.

Czytaj też: Szczepionka AstraZeneca może zahamować pandemię COVID-19. Skąd więc kontrowersje?
Czytaj też: Kolejny sezon grypowy może być znacznie cięższy. Wszystko przez pandemię
Czytaj też: Jak limfocyty T chronią nas przed COVID-19?

Dotychczasowe obserwacje pozwalały sądzić, że istnieją tylko cztery ssaki inne od ludzi, które mogą być nosicielami zarówno SARS-CoV-2, jak i co najmniej jednego innego koronawirusa. W praktyce jednak istnieje minimum 126 nosicieli SARS-CoV-2 oraz 2544 interakcji, które mogłyby doprowadzić do powrotu tego patogenu w jeszcze groźniejszej wersji.