Hematyt, czyli minerał zwany również tlenkiem żelaza, został odkryty na dużych szerokościach geograficznych Srebrnego Globu, co zaskoczyło badaczy. Przypuszczają oni, że ziemski tlen mógł prowadzić do powstawania rdzy na Księżycu przez miliardy lat.
Żelazo jest wysoce reaktywne kiedy ma kontakt z tlenem i tworzy czerwonawą rdzę powszechnie spotykaną na Ziemi. Problem w tym, że powierzchnia i wnętrze Księżyca są praktycznie pozbawione tlenu, a w próbkach zebranych podczas misji Apollo nie stwierdzono utlenionego żelaza.
Jakby tego było mało, wodór transportowany przez wiatr słoneczny regularnie trafia na powierzchnię naszego naturalnego satelity, a to właśnie ten pierwiastek zapobiega utlenianiu. Główny autor Shuai Li stwierdził, że księżycowy hematyt może powstawać w wyniku utleniania księżycowego żelaza przez tlen pochodzący z górnej warstwy ziemskiej atmosfery.
Czytaj też: Japoński łazik księżycowy łechta ego Toyoty
Według autorów badania, miejsca występowania hematytu są silnie skorelowane z zawartością wody na dużych szerokościach geograficznych. Poza tym, prowadzona przez Japończyków misja Kaguya wykazała przed laty, że tlen z górnej części ziemskiej atmosfery może być wydmuchiwany na powierzchnię Księżyca przez wiatr słoneczny w momencie, gdy obiekt ten znajduje się obrębie naszej magnetosfery.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News