Reklama
aplikuj.pl

Łazik Perseverance: z misją na Marsa. Jak planowano jedną z najważniejszych misji kosmicznych XXI wieku?

mars

Udało się. Łazik Perseverance z powodzeniem dotarł na Czerwoną Planetę, czego byliśmy świadkami w czwartkowy wieczór. W związku z tym wydarzeniem National Geographic przygotowało dokument pt. Łazik Perseverance: z misją na Marsa.

Już na wstępie powiem jedno: profesjonaliści zabrali się za stworzenie dokumentu poświęconego pracy innych specjalistów. Produkcja, o której piszę jest bowiem naprawdę dopracowana. Pokazuje od podszewki pracę grona ekspertów w swoim fachu. O czym dokładnie jest Łazik Perseverance: z misją na Marsa?

Czytaj też: Kolonizacja Marsa może się powieść dzięki sinicom. W jaki sposób pomogą?
Czytaj też: Na Antarktydzie znaleziono nietypowy minerał. Taki sam odkryto na Marsie
Czytaj też: Trzy ziemskie misje dotrą na Marsa

Twórcy wpletli w przedstawianą historię zarówno wypowiedzi osób zajmujących się konstrukcją łazika, jak i naukowców opowiadających o tym, po co w ogóle Perseverance trafił na Marsa. Jest to przecież pierwsza misja skoncentrowana przede wszystkim na znalezieniu dowodów na obecność życia teraz lub w przeszłości zamieszkującego Czerwoną Planetę.

Nie bez powodu na miejsce lądowania wybrano krater Jezero, czyli mający niemal 50 kilometrów średnicy otwór. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że dawniej w tym samym miejscu znajdowało się głębokie na ok. 250 metrów jezioro. A tam gdzie znajdziemy wodę w stanie ciekłym, tam możemy również spodziewać się odkrycia potencjalnych form życia.

Przygotowany przez National Geographic materiał w ciągu niecałej godziny przedstawia sylwetki osób odpowiedzialnych za – co możemy teraz stwierdzić ze 100-procentową pewnością – sukces misji Perseverance. Na ekranie widzimy, jak długie, mozolne oraz pełne prób i błędów były przygotowania. Łazik, którego konstrukcja w dużej mierze opiera się na starszym, sprawdzonym projekcie, czyli Curiosity, różni się od pierwowzoru m.in. obecnością wysięgnika z robotycznym ramieniem, zdolnym do wiercenia w marsjańskiej powierzchni i pobierania z niej próbek.

Łazik Perseverance: z misją na Marsa to dokument o profesjonalistach przygotowany przez profesjonalistów

Co może zaskakiwać, zadaniem Perseverance będzie też przekonanie się, czy ludzie mogliby w przyszłości skolonizować Marsa. Nasze płuca, przystosowane do oddychania tlenem, z pewnością nie poradzą sobie tam bez zewnętrznego wsparcia. Właśnie dlatego instrument MOXIE przetestuje możliwość pozyskiwania tlenu z marsjańskiej atmosfery, składającej się z dwutlenku węgla. Dokument w przystępny sposób pokazuje, czym zajmie się Perseverance, na jakie niebezpieczeństwa może natrafić na miejscu oraz – paradoksalnie – jakie zagrożenie może stanowić dla Czerwonej Planety.

Czytaj też: Lot na Marsa wymaga paliwa. A co z powrotem na Ziemię?
Czytaj też: To w tym miejscu łazik Perseverance będzie szukał marsjańskiego życia
Czytaj też: Co o Marsie może nam powiedzieć jego księżyc, Fobos?

Łazik Perseverance: z misją na Marsa to jeden z tych dokumentów, które zainteresują nie tylko kompletnego nowicjusza, lecz także osoby na bieżąco śledzące misje dot. eksploracji Marsa. Oglądający nie ma też wrażenia, że całość ma nazbyt dramatyczny, przesadzony kształt. To po prostu porządna produkcja, która przystępnie przekazuje wiedzę na temat całego przedsięwzięcia, dorzucając przy okazji wiele ciekawostek. Co poleciało na Marsa? W jakim celu? Kto to wszystko zorganizował? Jak ludzkość może skazić tę planetę i gdzie na Ziemi odtwarzano marsjańskie warunki? Jeśli tego typu pytania was zainteresowały, to w najbliższą niedzielę, 21 lutego o godzinie 21:00, na antenie National Geographic będziecie mogli poznać odpowiedzi na nie.