WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Skąd na Marsie dziwne linie widoczne na powierzchni?

Skąd na Marsie dziwne linie widoczne na powierzchni?

Przez lata naukowcy obserwujący Czerwoną Planetę zauważyli wiele ciemnych, wąskich linii, które okresowo pojawiają się na stromych, skierowanych w stronę słońca zboczach.

Poprzednie badania sugerowały, że te ciemne smugi, zwane RSL, powstają w następstwie przepływu słonej wody w czasie cieplejszych pór roku. Przeprowadzone w ostatnich latach misje wykazały jednak, że niektóre parametry, takie jak kąt nachylenia zboczy, nie są zgodne ze zjawiskiem przepływu cieczy.

Czytaj też: Oto napęd, który może zabrać ludzi na Marsa. Lot byłby znacznie szybszy niż obecnie
Czytaj też: W pobliżu Ziemi eksplodowała kiedyś supernowa. Jak wpłynęła na naszą planetę?
Czytaj też: Na Antarktydzie znaleziono nietypowy minerał. Taki sam odkryto na Marsie

Janice Bishop z SETI oraz jej współpracownicy sądzą, że za obserwowanym fenomenem mogą stać reakcje chemiczne zachodzące na powierzchni Czerwonej Planety. Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o interakcje soli z niewielkimi fragmentami lodu oraz wodą w stanie ciekłym.

Mars zawiera osuwiska określane przez naukowców mianem RSL

Artykuł w tej sprawie, opublikowany na łamach Science Advances, sugeruje, iż autorzy badań skupili się na reakcjach pomiędzy minerałami z grupy siarczanów (np. gipsem) a chlorkami sodu, np. w postaci soli kuchennej. Na Ziemi tego typu interakcje prowadzą do zapadania jaskiń czy wypiętrzania dróg.

Czytaj też: Jak powstały lodowce na Marsie?
Czytaj też: Islandię nawiedzały powodzie z lodowcowych jezior. Teraz wyjaśniono ich pochodzenie
Czytaj też: Ludzie mogliby zamieszkać w pobliżu tej planety. Wcale nie chodzi o Marsa

Eksperymenty laboratoryjne wykazały, iż mieszaniny siarczanów oraz soli wraz z kawałkami lodu i popiołami wulkanicznymi doprowadziły do tworzenia cienkich warstw lodu na powierzchniach minerałów. Jeśli te warstwy kurczą się i rozszerzają, mogłoby to prowadzić do wstrząsów pod powierzchnią Marsa. Takowe, w połączeniu z wiatrem, mogłyby wywoływać osuwiska obserwowane przez astronomów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News