Reklama
aplikuj.pl

Mars mógł powstawać dłużej niż sądzono

Być może Czerwona Planeta wyszła z założenia, że co nagle, to po diable. Okazuje się bowiem, że proces powstawania Marsa trwał dłużej niż do tej pory zakładali naukowcy.

Na Ziemi jak do tej pory znaleziono ponad 61 tysięcy meteorytów. Ok. 200 z nich ma marsjańskie pochodzenie, a ich analiza umożliwia kompletowanie historii dotyczącej powstania i ewolucji Marsa. W ten sposób badacze uzyskali dane, z których wynika, że na powierzchni Czerwonej Planety w przeszłości rozbiły się tzw. planetozymale. Miało to miejsce krótko po uformowaniu jej rdzenia.

W jaki sposób autorzy badania datowali te wydarzenia? Analizując czas rozpadu izotopów radioaktywnych pierwiastków. Dzięki badaniom izotopów wolframu w marsjańskich meteorytach, naukowcy stwierdzili, że Mars rozwijał się w ciągu około 2-4 milionów lat po tym, jak zaczął powstawać Układ Słoneczny. Sęk w tym, że kosmiczne kolizje z tamtego okresu mogły zaburzyć równowagę izotopów wolframu. Tym samym okres rozwoju mógł trwać znacznie dłużej, bo nawet 20 milionów lat.

Co więcej, liczba marsjańskich meteorytów na Ziemi nie jest na tyle duża, by na ich podstawie można było bezbłędnie ocenić stan całej Czerwonej Planety. Z tego względu najbardziej miarodajne rezultaty badań powinny się pojawić po bezpośredniej analizie próbek na Marsie. Dzięki niej naukowcy będą w stanie poznać historię tego miejsca.