WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Marynarka Wojenna USA postępuje rozważnie z autonomicznymi broniami

Wizje pełnoprawnej sztucznej inteligencji i świadomych cyborgów zapewne będą sprawdzać się lepiej w filmach, niż w naszej rzeczywistości, choć nie wiadomo nawet, czy będziemy w stanie się o tym przekonać. Zwłaszcza teraz, kiedy Marynarka Wojenna USA ogłosiła, że w swoim rozwoju autonomicznych broni będzie próbowała uniemożliwić powstanie Skynet’u rodem z Terminatora.  

Czytaj też: Oddział Marines potrzebuje zastępstwa dla pojazdu LAV-25

O tych „planach” poinformował urzędnik Marynarki Wojennej, komentując ich dążenie do stworzenia coraz bardziej zdolnych robotów i cyborgów. W tej kwestii najważniejsze jest zaufanie wśród tych osób, które są odpowiedzialne za testowanie i ocenę bezpieczeństwa opracowywanych systemów. Tak przynajmniej twierdzi Steve Olsen, zastępca szefa oddziału kopalnianego biura działań wojennych marynarki wojennej. Jednak programiści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nadmiernie ufające systemy uzbrojenia mogą stanowić poważne zagrożenie.

Zaufanie jest czymś trudnym do zdobycia przy pomocy komputera, zwłaszcza gdy zaczynamy pracę z naszą społecznością testującą i oceniającą. Współpracowałem z naszym dyrektorem ds. Testów i oceny i rozmowa często brzmi: „Hej, co to będzie?”, a ja odpowiadam „Nie wiem”. 

Te informacje są ciekawe zwłaszcza teraz. Kilka dni po tym, jak Marynarka Wojenna USA pochwaliła się autonomicznym systemem niszczenia min morskich.

Wcale im się to nie podoba, ponieważ autonomia denerwuje wielu ludzi. Ale drugą stroną tego jest to, że jest jedna rzecz, na którą musimy bardzo uważać. Wszyscy widzieli w wiadomościach [kiedy ludzie – dop. red.] zbytnio ufali swojemu samochodowi Tesli. Tego nie możemy zrobić, gdy mówimy o systemie broni. 

Ostatnią rzeczą, którą chcemy zobaczyć, jest cały scenariusz „Szalejącego Terminatora”, dlatego bardzo ciężko pracujemy, aby podjąć istotne kroki w celu ochrony siebie i innych.

Czytaj też: Błąd lokalizacji telefonów w Dani poddaje w wątpliwość wyroki sądowe

Źródło: DefenseNews