Grozi nam masowe wymieranie. Może spełnić się scenariusz sprzed 252 mln lat

Grozi nam masowe wymieranie. Może spełnić się scenariusz sprzed 252 mln lat

Im bliżej biegunów, tym niższa różnorodność życia morskiego. Problem polega na tym, że oceany w pobliżu równika ogrzewają się tak szybko, iż część gatunków nie jest w stanie w nich przetrwać.

Podobne zmiany zachodziły na naszej planecie przed 252 mln lat i – krótko mówiąc – miały one fatalne konsekwencje. Wyginęło wtedy bowiem ok. 90 procent wszystkich morskich gatunków. Teraz spadek zauważono dzięki analizie rozmieszczenia 50 tysięcy gatunków w oparciu o dane zbierane od 1955 roku.

Czytaj też: Nie uwierzycie, jak cyfrowa Ziemia pomoże w walce z globalnym ociepleniem

Ocieplenie wód na równiku o 0,6 stopnia Celsjusza w ciągu ostatnich 50 lat wydaje się stosunkowo niewielkie, szczególnie w porównaniu z wartościami na wyższych szerokościach geograficznych, jednak gatunki tropikalne muszą się przez to przemieszczać. W efekcie spadek różnorodności w obrębie równika coraz bardziej postępuje.

Masowe wymieranie pod koniec permu doprowadziło do zniknięcia 90% morskich gatunków

Pod koniec permu, około 252 milionów lat temu, globalne temperatury wzrosły o 10 stopni Celsjusza w ciągu 30 000-60 000 lat. Skamieniałości z tego okresu sugerują, że różnorodność gatunkowa w wodach równikowych znacząco spadła, a następnie wyginęło 90% wszystkich morskich gatunków. Autorzy badań obawiają się, że obecnie sytuacja może rozwinąć się w podobny sposób.

Czytaj też: Masowe wymierania powtarzają się w zadziwiająco regularnym cyklu

Można sobie wyobrazić, jak takie zjawisko wpłynie na cały ekosystem. Ludziom może zagrozić klęska głodu, a cały łańcuch pokarmowy zostanie zachwiany. Rozwiązaniem są zdecydowane działania, jednak kolejne analizy pokazują, że cele (założone m.in. w ramach porozumienia paryskiego) nie są już aktualne, a scenariusze na przyszłość – coraz bardziej pesymistyczne.