Mechanizm z Antykithiry zrekonstruowany? Postęp w pracy naukowców

starozytnosc astronomia

Najprawdopodobniej udało się stworzyć kompletny cyfrowy model panelu związanego z tzw. mechanizmem z Antikythery, który jest uważany za pierwszy komputer na świecie.

Rzeczony mechanizm odnaleziono w 1900 roku we wraku statku z czasów rzymskich. Urządzenie o rozmiarach pudełka na buty było dawniej wypełnione kołami zębatymi i wykorzystywano je do przewidywania ruchów ciał niebieskich.

Czytaj też: Starożytny fast food? Tak żywili się mieszkańcy Pompejów
Czytaj też: SI ożywiła rzymskich cesarzy. Zobaczcie, jak wyglądali starożytni Rzymianie

Odkryte fragmenty stanowiły zaledwie 1/3 większego urządzenia. Napędzany ręcznie instrument był zdolny do przewidywania ruchów pięciu planet znanych starożytnym Grekom, a także faz i zaćmień Księżyca oraz Słońca.

Mechanizm z Antykithiry jest uznawany za najstarszy komputer na świecie

Niestety, nigdy nie udało się w pełni odtworzyć mechanizmu z Antikythery. Sytuacja może ulec zmianie dzięki naukowcom z University College London, którzy twierdzą, że udało im się w pełni odtworzyć konstrukcję urządzenia na podstawie starożytnych obliczeń użytych do jego stworzenia. Kolejny etap ich badań zakłada budowę całego komputera.

Czytaj też: W starożytnej Grecji dbano o niepełnosprawnych. Zobaczcie, jakie stosowano rozwiązania
Czytaj też: Sprawdźcie odkrycia astronomiczne wprost ze starożytnej Grecji

Stworzony przez nich model odtwarza obracającą się tarczę, aby pokazać, jak planety, Słońce i Księżyc poruszają się po Zodiaku, czyli starożytnej mapie gwiazd. Co ciekawe, mechanizm z Antikythery opiera się na ówczesnym greckim założeniu, jakoby Ziemia stanowiła centrum Układu Słonecznego.