Metan to bezbarwny, bezwonny i wysoce łatwopalny gaz, składający się z jednego atomu węgla i czterech atomów wodoru. Może powstawać zarówno w ramach naturalnych procesów, jak i syntetycznej produkcji. Po spaleniu w obecności tlenu wytwarza dwutlenek węgla i parę wodną.
Metan jest podstawowym składnikiem gazu ziemnego, dlatego wykorzystuje się go do produkcji ciepła i energii elektrycznej na całym świecie. Gaz ten jest również używany w reakcjach chemicznych do wytwarzania innych ważnych gazów, takich jak wodór i tlenek węgla oraz związku chemicznego zwanego sadzą. W 2017 r. metan odpowiadał za około 10 procent wszystkich emisji gazów cieplarnianych będących efektem działalności ludzi zamieszkujących Stany Zjednoczone.
Jeśli chodzi o naturalne sposoby powstawania metanu, to ma to miejsce m.in. w bagnach i torfowiskach, gdzie – w środowiskach o niskich stężeniach tlenu – zachodzi rozkład materii organicznej prowadzony przez bakterie. Metan może też ulatywać z wulkanów błotnych, pól ryżowych i… kopców termitów. Ale to nie wszystko. CH4 powstaje podczas wydobycia ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla. Kiedy topnieje wieczna zmarzlina, np. w Arktyce, do atmosfery ulatniają się gazy zawarte w tzw. klatratach metanu.
Czytaj też: To porównanie pokazuje zatrważającą skalę emisji dwutlenku węgla
Za ponad 1/4 emisji tego gazu odpowiadają krowy, u których metan powstaje w jelitach. Kolejne 16% „dokładają” składowane odpady organiczne. Ze wszystkich gazów cieplarnianych, metan jest jednym z najważniejszych ze względu na swoją zdolność do efektywnego pochłaniania ciepła w ziemskiej atmosferze. Badania wykazały, że w ciągu 20 lat kilogram metanu ogrzewa planetę aż 80 razy więcej niż kilogram dwutlenku węgla. CH4 może utrzymać się w ziemskiej atmosferze przez dekadę, by potem – za sprawą reakcji z hydroksylem – przekształcić się w CO2 krążący w atmosferze przez setki lat.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News