Nowe badania wykazały intrygującą zmianę średniej temperatury ciała wśród członków plemienia Tsimane, rdzennej grupy mieszkającej w boliwijskiej części Amazonii.
W ciągu 16 lat Tsimane doświadczyli lekkiego, ale gwałtownego spadku temperatury ciała. Podobne zjawisko zaobserwowano u Amerykanów w ciągu ostatniego półtora wieku. Jednym z proponowanych wyjaśnień tego spadku były zmiany w zakresie warunków sanitarnych i zdrowia publicznego, które zmniejszyły ryzyko i częstotliwość występowania chorób zakaźnych. Przy mniejszej liczbie zakażeń układ odpornościowy nie musi wywoływać gorączki, co prowadzi do obniżenia średniej temperatury ciała.
Czytaj też: Czy tegoroczne pożary Amazonii są większe niż zazwyczaj?
Czytaj też: Ile narządów znajduje się w ciele człowieka?
Tsimane są jedną z niewielu społeczności na Ziemi, które nadal w dużej mierze utrzymują się z niewielkich upraw, a także polowań, co przypomina styl życia ludzie sprzed ery przemysłowej. W ostatnich latach Tsimane zaczęli się jednak mieszać z uprzemysłowionymi sąsiadami. Analizując dokumentację medyczną zebraną od 5000 rdzennych mieszkańców między 2002 a 2018 rokiem, zespół badawczy zauważył spadek średniej temperatury ciała z ok. 37 stopni Celsjusza w 2002 roku do 36,5 stopni Celsjusza w 2018 roku.
Spadek średniej temperatury ciał danej społeczności może wynikać z wielu czynników
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Jednocześnie naukowcy uważają, że wyjaśnienie tego fenomenu jest bardziej złożone niż po prostu mniejsza liczba infekcji. Po pierwsze, Tsimane nadal doświadczają większej liczby chorób niż inne społeczności, nawet jeśli ich średnia długość życia wzrosła w ostatnim czasie o ponad dekadę.
Czytaj też: Jaki jest związek między wydobyciem złota, a magazynowaniem CO2 w Amazonii?
Czytaj też: Oto pajęczyna wielkości człowieka. Co ją stworzyło?
Czytaj też: Ten człowiek żył w epoce kamienia. Teraz możemy zobaczyć, jak wyglądał