Reklama
aplikuj.pl

Tajemnicza morska mina zawitała na jedno z wybrzeży

Widok miny morskiej na wybrzeżu ciągle byłby bardziej przerażający, niż widok kaszlącej na ulicach osoby, ale tym razem alarm okazał się fałszywy.

Jak podaje Popular Mechanics, na brzeg na plaży w Karolinie Północnej ocean wyrzucił dosyć podejrzany obiekt, który wyglądał, jak mina morska. O sprawie poinformowano lokalną policję, a ta potwierdziła, że obiekt jest w zupełności bezpieczny. Następnie skontaktowała się z Marynarką Wojenną, aby go usunąć.

Okazało się, że „mina morska” jest nią poniekąd (dokładnie modelem Mark 49), ale w tym wydaniu pełniła funkcję szkoleniową. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, że bywalcy plaży w regionie Outer Banks w pobliżu miasta Kill Devil Hills byli zaniepokojeni, bo ta mina wygląda identycznie, jak prawdziwa.

Czytaj też: Ze słodkości w narzędzie do zdobywania informacji

Okazuje się jednak (via Charlotte Observer), że tego typu urządzenia są częstymi bywalcami wybrzeża, pochodzącymi z obiektów wojskowych.

Przy okazji warto zagłębić się w samą „minę Mk. 49”. Ta przypomina typ morskiej kopalni z czasów I Wojny Światowej, wokół której unosiły się (w uzbrojonym wydaniu) sondy kontaktowe.

Wystarczy że kadłub statku uderzył w jedną z sond i wtedy mechanizm detonacyjny zostaje zmiażdżony, a ładunek wybuchowy robi to, co do niego należało. Mk. 49 jest jednak pozbawiona tych sond.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News