Reklama
aplikuj.pl

Na dnie szwedzkiego krateru przed milionami lat występowało życie

Dna kraterów uderzeniowych mogą być miejscami występowania mikrobiologicznych zbiorowisk na naszej planecie. Taka sama zależność mogłaby dotyczyć innych skalistych planet. Zespół badawczy udowodnił, że największy krater uderzeniowy w Europie, zwany Siljan Ring, występujący w Szwecji, zawiera dowody dawnej aktywności drobnoustrojów.

Życie rozwija się głęboko pod naszymi stopami, we wciąż niezbadanym środowisku. Kolonizacja tych głębokich środowisk – na Ziemi i potencjalnie na innych planetach podobnych do Ziemi – może być wywołana oddziaływaniami meteorytów. Takie gwałtowne zjawiska zapewniają zarówno przestrzeń dla społeczności mikrobiologicznych, jak i ciepło, które napędza obieg płynów korzystny dla tego typu ekosystemów.

W samym sercu Szwecji znajduje się imponująca struktura uderzeniowa o średnicy przekraczającej 50 km. Powstała ona prawie 400 milionów lat temu. Dzięki wydobyciu rdzeni naukowcy znaleźli szereg dowodów na występowanie tam w przeszłości życia.

Radioizotopowe techniki datowania pozwoliły na analizę kryształków kalcytu. W ten sposób badacze ustalili, że powstały one w przedziale od 80 do 22 milionów lat temu. Oznacza to długoterminową aktywność drobnoustrojów w kraterze uderzeniowym, ale także to, że drobnoustroje żyły do 300 milionów lat po uderzeniu. Podobne techniki mogą zostać wykorzystane do poszukiwania śladów życia na innych obiektach.