Obejrzyjcie nagranie wystrzelenia torpedy z okrętu podwodnego

wystrzelenie torpedy, Obejrzyjcie nagranie wystrzelenia torpedy, nagranie wystrzelenia torpedy

Fragment z filmu dokumentalnego o życiu na pokładzie holenderskiego okrętu podwodnego pokazał krótkie nagranie wystrzelenia torpedy w czasie ćwiczeń z jej perspektywy.

Nagranie wystrzelenia torpedy POV

Jednym z najmniej widocznych aspektów wojny morskiej jest wystrzelenie torpedy z okrętu podwodnego, czego nie są w stanie zobaczyć nawet załoga. Od momentu załadowania torpedy do jej wystrzelenia personel znajduje się po drugiej stronie kadłuba, dlatego w rzeczywistości nikt nigdy nie widzi mechanizmu wyrzutni torpedowej ani wyrzucanej z niej torpedy.

Czytaj też: Ciche helikoptery na celowniku Armii USA
Czytaj też: 
Skutery z bazooką, czyli francuscy spadochroniarze lat 50.
Czytaj też: 
Kolejny M-346 Bielik trafił w ręce Sił Powietrznych RP

Dlatego tak ciekawy wgląd na to zapewnia stare już nagranie, przedstawiające punkt widzenia torpedy ćwiczebnej wystrzelonej z wyrzutni okrętu podwodnego, która jest torpedą wynurzającą się z myślą o ponownym wykorzystaniu.

Nagranie powstało po prostu poprzez przymocowanie dwóch kamer do ćwiczebnej wersji torpedy Mk. 48 na pokładzie okrętu podwodnego HNLMS Walrus i wystrzelenie jej jedną z czterech wyrzutni za sprawą impulsu sprężonego powietrza. Torpeda następnie unosiła się na powierzchni z myślą odzyskania i ponownego użycia.

Czytaj też: Czołgi Leopard w Wojsku Polskim
Czytaj też: 
Nie uwierzycie, w co Amerykanie chcieli przekształcić bombowiec XB-70
Czytaj też: 
Bombowiec B-1B Lancer przeniósł podwieszone pociski. Zobaczcie nagranie

Podczas bitwy zwyczajna uzbrojona torpeda Mk. 48 ruszyłaby na cel za pomocą przewodów prowadzących z torpedy z powrotem do łodzi podwodnej. Torpeda może jednak używać również pokładowego sonaru do wykrywania i namierzania wroga, a nawet nasłuchiwać odgłosów wrogich statków.