WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Najciekawsze newsy – smartfony i telekomunikacja [27.01.2020]

Motorola z rysikiem, nowy Pocophone X2, tania Nokia z 5G, a także testy 5G na Białorusi. To tylko część z dzisiejszych wydarzeń.

Motorola z rysikiem. Galaxy Note i tak może spać spokojnie

Motorola z rysikiem

Smartfon z rysikiem? Samsung Galaxy Note. I żadne próby pozostałych producentów raczej tego faktu nie zmienią. Z tego powodu sceptycznie podchodzę do doniesień o pojawieniu się w sieci grafik prezentujących nową Motorolę, która pozuje do zdjęć z rysikiem. Wystarczy, że szczęścia próbował już LG, a dzisiaj mało kto pamięta, że istniały takie modele jak LG Stylus.

Co wiemy o nowej Motoroli? Poza tym jak wygląda – nic.

6 mln iPhone’ów SE 6 zjedzie z taśmy produkcyjnej do marca

produkcja iPhone'a 2 SE

Zdaniem analityków Apple już produkuje iPhone’a SE 2, znanego też jako iPhone 9. Od 1 stycznia do 31 marca 2020 roku wyprodukowanych ma zostać 6 mln egzemplarzy kompaktowego smartfonu. Czy to dużo?

Niekoniecznie. W okresie od 1 października do 31 grudnia 2019 roku Apple wyprodukował 70 mln iPhone’ów, z czego 52 mln stanowiły iPhone 11 oraz 11 Pro.

Nowy Pocophone to Poco X2

Poco X2 data premiery

Powołana niedawno do życia nowa marka Poco w końcu oficjalnie zapowiada nowy smartfon. Choć nie będzie to wcale nic nowego.

Wszystko wskazuje na to, że Poco X2 to tylko nowa nazwa Redmi K30 i być może nowa obudowa. Tak żeby dodatkowo obniżyć cenę smartfonu. Dlatego też możemy spodziewać się urządzenia ze 120 Hz ekranem, układem Qualcomm Snapdragon 730G, czterema aparatami o rozdzielczości 64, 8, 2 i 2 Mpix oraz szybkim ładowaniem o mocy 27W.

Premiera Poco X2 odbędzie się 4 lutego.

Jednolity standard ładowarek zahamuje rozwój – Apple

USB-C

Komisja Europejska nie porzuca pomysłu stworzenia jednego, wspólnego standardu ładowarek dla urządzeń mobilnych. Gdyby udało się to wymóc na producentach stosownymi przepisami, najbardziej poszkodowany byłby Apple. Zdaniem firmy byłoby to hamowaniem rozwoju, a konkretnie,

w oświadczeniu Apple’a dla Routersa czytamy:

Uważamy, że przepisy wymuszające jednolity model ładowarki zahamują innowacyjność i przyniosą tylko szkody europejskim konsumentom i całemu rynkowi. Mamy nadzieję, że KE będzie poszukiwała innych rozwiązań, które nie zaszkodzą rozwojowi branży technologicznej.

Jeśli kiedyś będziecie zastanawiać się dlaczego nowy iPhone nie ma portu USB-C, to właśnie z powodu galopujących innowacji Apple’a.

IBM podpisał umowę z Ministerstwem Cyfryzacji

IBM to kolejna firma, która dołącza do Programu Współpracy w Cyberbezpiczeństwie (PWCyber). Zgodnie z nazwą, Program ma zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowe Polski i zakłada m.in. partnerstwo z sektorem prywatnym, w tym:

  • przekazywanie informacji o incydentach i zidentyfikowanych cyberzagrożeniach,
  • edukację w zakresie bezpiecznej konfiguracji i eksploatacji urządzeń i usług,
  • szkolenia podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa (w szczególności administracji publicznej) w zakresie zwiększenia świadomości cyberbezpieczeństwa,
  • wymianę wiedzy na temat najnowszych narzędzi i rozwiązań przeznaczonych do podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa,
  • prowadzenie testów zabezpieczeń oraz przygotowanie do badań i certyfikacji cyberbezpieczeństwa.

Białoruś też stawia na sieć 5G

Huawei 5G Białoruś

Operator MTS uruchomił pierwsze strefy testowe sieci 5G w Mińsku na Białorusi. We współpracy z CISCO i Huaweiem uruchomiona została sieć w paśmie 3600-3700 MHz.

Pierwsze testy dały wyniki z porównywalnymi z tymi, które można było uzyskać np. podczas testów 5G Orange w Warszawie. Prędkość pobierania sięgała powyżej 1 Gb/s. W testach użyte zostały smartfony Huawei Mate 20 X 5G oraz routery Huawei 5G CPE Pro.