WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Najciekawsze newsy – smartfony i telekomunikacja [29.01.2020]

Dzisiejsze podsumowanie będzie o sieciach kablowych, bezpieczeństwie 5G, systemach Ministerstwa Cyfryzacji, Koronawirusie, kamerach sportowych i… odporności Mate’a 30 Pro. Sporo się działo dzisiejszego dnia.

Masz u siebie tylko jednego dostawcę Internetu? To się zmieni

To sytuacja, z którą spotkało się wielu z nas. W bloku swoją instalację ma tylko jeden dostawca Internetu kablowego. Bierzemy, albo męczymy się z LTE. Regulacja UKE wprowadzona na początku 2019 roku miała temu zaradzić. Najwięksi operatorzy dostali obowiązek wpuszczania na swoje instalacje innych dostawców. Decyzja została oprotestowana przez głównych zainteresowanych – UPC, Netię, Vectrę, Multimedia Polska, Inee i Toye. Nie trudno to zrozumieć. Dla nich to realna strata, ale z korzyścią dla klientów.

UKE podtrzymał swoją decyzję motywując ją następująco:

Wprowadzone przez UKE zmiany – poprzedzone ponad półrocznym okresem przygotowawczym dla operatorów – zapewniają: obowiązek udostępniania nieużywanych kabli, prosty sposób dostarczenia usługi do użytkownika końcowego oraz minimalizację zjawiska duplikacji infrastruktury telekomunikacyjnej. Regulacje zwiększą konkurencję między operatorami, przyczynią się do zmniejszenia kosztów świadczenia usług, umożliwią inwestycje w innych obszarach i przyspieszą rozpoczęcie świadczenia usług dla konsumentów.

Foxconn zapewnia, że iPhone’y nie przeniosą Koronawirusa

iPhone Koronawirus

Koronawirus to temat, który w ostatnich dniach dominuje w mediach. Również technologicznych i jak się okazuje, może mieć z nimi spory związek. Weźmy takie iPhone’y, które są przecież produkowane przez chiński Foxconn. Jedna z większych fabryk firmy znajduje się… w Wuhan. Czyli miejscu ogniska wirusa.

Foxconn obiecał jednak, że trzyma się wszelkich możliwych procedur bezpieczeństwa i żaden iPhone, który wyjście z fabryki nie będzie nosicielem wirusa. Trzymamy za słowo.

Huawei Mate 30 Pro przeżył tortury

Mate 30 Pro test wytrzymałości

Zack z kanału JerryRigEverything w końcu zabrał się za Mate’a 30 Pro. W pierwszym materiale sprawdzona została wytrzymałość smartfonu. W nietypowy, ale też typowy dla kanału, sposób.

Mate 30 Pro ma ekran pokryty szkłem Gorilla Glass, które jest odporne na zarysowania np. ostrzem noża, ale dysponując odpowiednim narzędziem, rysuje się w takim samym stopniu jak konstrukcje konkurencji. Ogółem smartfon test przeszedł nad wyraz dobrze. Zack szczególnie był zaskoczony sztywność konstrukcji. Spodziewał się, że tylko panel pęknie w momencie wygięcia ze względu na duży otwór na moduł aparatu. Podobnie jak miało to miejsce w OnePlus 7. Ale i tutaj Mate 30 Pro poradził sobie bardzo dobrze.

Niemcy nadal nie wiedzą co z Huaweiem w kwestii 5G

Huawei, Niemcy, 5G, sieć 5G, budowa sieci 5G

Rozterki Niemiec w sprawie ew. blokady Huaweia przy budowie sieci 5G nadal trwają. Dziennik Handelsblatt informuje, że niemiecki MSZ może wiedzieć coś, czego nie wie opinia publiczna. Podobno w grudniu 2019 roku do Berlina przybyła amerykańska delegacja, która miała dostarczyć dowody na kontakty Huaweia z chińskim wywiadem. Nie wiadomo ile jest w tym prawdy.

Niemcy są podzielone, bo z jednej strony MSZ naciska na całkowitą blokadę dla firmy, która ma rzekomo stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Z drugiej jednak Niemcy wiedzą, że skażą się tym samym na ogromne koszty wymiany sprzętu, również w sieciach LTE oraz ogromne opóźnienie we wdrażaniu sieci 5G.

e-Polak – jak korzystamy z cyfrowej administracji?

e-administracja w 2019 roku

Od dłuższego czasu mamy w Polsce coraz prężniej rozwijającą się administrację cyfrową. Coraz więcej spraw jesteśmy w stanie załatwić przy użyciu rządowych portali i aplikacji.

Z badań GUS-u wynika, że w 2019 roku przynajmniej raz z e-administracji skorzystało 40,4% Polaków w wieku 16-74 lata. Od 2015 roku to wzrost o 14 p.p. Najaktywniej z cyfrowych usług korzystają mieszkańcy Śląska (50,3%), a najmniej Warmii i Mazur – 31,5%.

Co załatwiamy przez Internet? Oczywiście często jest to 500+. 2/3 spośród 4,4 mln wniosków zostało złożonych elektronicznie. Najwięcej… znowu na śląsku. 40,2% złożonych tam wniosków stanowiło właśnie 500+, a 76,6% z nich trafiło do urzędów elektronicznie.

W 2019 roku Polacy założyli 2 114 370 Profili Zaufanych, czyli tyle samo co przez ostatnich siedem lat. 160 486 osób złożyło przez Internet wniosek o nowy dowód osobisty. Zarejestrowanych zostało 45 004 nowo narodzonych dzieci, 63 237 wniosków o zameldowanie, a o akt stanu cywilnego wnioskowano 52 882. Przodują i tak kierowcy. Dane pojazdów sprawdzano 129 859 339 razy, a stan punktów karnych 535 814.

Z zebranych danych wiemy też, że W TOP3 imion dla dziewczynek w 2019 roku znajdowały się Zuzanna (8456), Julia (8189) i Zofia (7737), a TOP3 chłopców Antoni (8550), Jan (8032) i Jakub (7966). Ale trafiły się też perełki, takie jak Zoia, Emi, Eileen oraz Javier i Fabien. Ehh… zaraza! Tylko Geralta brakuje.

Kamera sportowa Insta360 ONE R trafia do Polski

Insta360 One R obiektywy

W ofercie polskiego oddziału Solectric pojawiła się nowa kamera z portfolio Insta360. Model One R powstał we współpracy z firmą Leica. Kamera nagrywa filmy w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę oraz 5,3K przy 30 klatkach na sekundę. Do dyspozycji są moduły obiektywu:

  • Dual-Lens 360 – nagrywanie w rozdzielczości 5,3K za pomocą dwóch obiektywów, z podglądem na obracanym ekranie,
  • 4k Wide-Angel – nagrywanie w szerokim kadrze w zwolnionym tempie, nawet z 8-krotnym spowolnieniem,
  • 1″ Wide-Angel – stworzony z firmą Leica obiektyw z 1-calową matrycą nagrywa filmy w rozdzielczości 5,3K oraz wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 19 Mpix. 1-calowa matryca w kamerze sportowej brzmi naprawdę ciekawie.
Insta360 One R Leica 1"

Nagrywanie dźwięku wspomagają dwa mikrofony wspierane przez algorytm redukcji szumów. Do tego mamy port USB-C, gorącą stopkę oraz gniazdo Jack 3,5mm. W zależności od modułu kamera będzie kosztować – 1499 zł (Wide-Angel), 2099 zł (Dual-Lends 360) lub 2599 zł (1″ Wide-Angel Leica). Kamera trafi do sprzedaży w lutym.