Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [12.07.2020]

Chociaż wiadomości o zabarwieniu stricte militarnym w tym tygodniu nie rozpieszczały, znaleźliśmy dla Was pięć nowości.

Lotniskowiec nowej generacji Francji nabiera kształtu

Zacznijmy może od tego, że Francja szykuje się do rozpoczęcia zaawansowanych prac nad rozwojem lotniskowca nowej generacji. Będzie nim PANG, który zastąpi lotniskowce Charles de Gaulle’a i będzie służyć jako platforma dla przyszłych samolotów bojowych Francji.

PANG będzie cackiem o masie 70000 ton, który na służbę ma trafić do 2038 roku. Prawdopodobnie wykorzysta napęd jądrowy, dzięki ogromnej przewadze w myśl dalekiego zasięgu, a nawet uzbrojenia w postaci broni laserowej, czy innej wysokoenergetycznej.

Satelity rozszerzają możliwości artylerii USA

Informacja, to najlepsza broń. Zwłaszcza jeśli połączyć ją np. z 155-milimetrowymi haubicami, które mogą zmieść wszystko ze sporego kawałka ziemi w sekundę. Nic więc dziwnego, że USA łączy satelity z artyleriami.

Cała zabawa jest prosta – operatorzy artylerii i one same mogą uzyskać dostęp do tego, co widzą satelity, dzięki czemu nie tylko łatwiej i szybciej jest im trafić cel, ale też go zidentyfikować. Testy tego rozwiązania zostały już przeprowadzone w Niemczech.

„Satelitowy czujnik” musi być dla artylerii czymś wyjątkowym, bo Armia USA twierdzi, że jej siły lądowe nie miały wcześniej do niego dostępu. Może to być dostęp do danych z SBIRS, a więc kosmicznego systemu podczerwieni, ale to jedynie domysły.

Rosyjski absurd, czy dbałość o obywateli? Czyli nadchodzący test broni

Rząd rosyjski zaproponował około 500 mieszkańcom wioski Nenoksa tymczasową ewakuację i tak – mowa tutaj o całej wiosce. Ta leży na południe od koła podbiegunowego w obwodzie archangielskim w Rosji.

Pobliskie miasto Severodvinsk opublikowało ostrzeżenie na swojej stronie internetowej, że Nenoksa „znajduje się w strefie zagrożenia podczas pracy pierwszego centrum naukowego jednostki wojskowej 09703”.

Rząd rosyjski zapewnił mieszkańcom pięć autobusów dla chętnych, bo ewakuacja jest dobrowolna, ale nie jest to specjalnie wielką nowinką w przypadku wsi Nenoksa. Ta była ewakuowana kilkakrotnie w ciągu ostatnich kilku lat i za każdym razem z powodu działań wojskowych.

Japonia już oficjalnie pracuje nad zupełnie nowym myśliwcem

Japoński rząd oficjalnie ujawnił już swoje plany odnośnie nowego myśliwca, który powstaje w celu utrzymania przewagi powietrznej nad potencjalnymi przeciwnikami w postaci Korei Północnej i Chin. Nienazwany jeszcze myśliwiec, który zostanie skrojony specjalnie pod kątem walki powietrznej, zastąpi wykorzystywanego obecnie Mitsubishi F-2, ale nastąpi to naprawdę późno, bo dopiero po 2031 roku.

Mitsubishi F-2

Wtedy to bowiem nowy myśliwiec wejdzie dopiero do produkcji… a przynajmniej takie są na to plany. Japonia przewiduje wybór głównego wykonawcy już w październiku tego roku, a następnie konstrukcje pierwszego egzemplarza do 2024 roku z planem lotu po czterech kolejnych latach

Dlaczego Iran transportował okręt podwodny przez ląd?

Na sam koniec coś, co nie zdarza się zbyt często. Trudno bowiem o widok transportowanego po lądzie okrętu podwodnego, a ostatnio tę przyjemność sprawiła nam irańska marynarka. Poniżej znajdziecie nagranie na którym irańskie wojsko holuje jeden z trzech swoich okrętów podwodnych Project 877EKM. To cacka prosto z Rosji, które należą do klasy Kilo i zostały dostarczone Iranowi w latach 1991-1996.

Z jakiegoś powodu okręt podwodny nie mógł odbyć podróży przez wodę i został zmuszony do podbicia nowego środowiska. Prawdopodobnie nie jest to jakaś tam wycieczka, a skutek wizyty w stoczni, gdzie ten elektryczny okręt podwodny doczekał się ulepszeń w postaci np. bezpieczniejszych akumulatorów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News