Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [21.02.2021]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria

Dziś iście górnolotne i na wskroś amerykańskie podsumowanie ubiegłego tygodnia. Mowa bowiem tylko o myśliwcach, samolotach i helikopterach.

Myśliwce 4.5 generacji w planach USA. Mają zastąpić F-16

Chociaż plany Sił Powietrznych USA od zawsze sprowadzały się do zastąpienia myśliwców F-16 za pomocą floty F-35 Joint Strike Fighter. Z kolei wszelkie ogłoszenia wychwalały te drugie w niebogłosy, ale koszt ich eksploatacji jest najwidoczniej ciągle na tyle wysoki, że pierwotne plany muszą ulec zmianie.

Myśliwce 4.5 generacji w planach USA. Mają zastąpić F-16
Widoczny wyżej F-35 najpewniej nie zastąpi F-16

Stąd start nowego badania Sił Powietrznych USA nad zupełnie nowym myśliwcem „generacji 4.5” lub „5-„, który miałby zastąpić każdego F-16, oferując może i nie technologię Stealth, ale zestaw funkcji idealnie wpisujących się w obecne potrzeby. Powstałby z kolei z wykorzystaniem nowych cyfrowych technik inżynieryjnych.

Kolejny problem myśliwców F-35 dotyczy ich silników

Nie sztuka kupić. Sztuka utrzymać w pełnej sprawności, a to wbrew pozorom nie jest łatwe w przypadku wojskowych myśliwców. Okazało się, że F-35, których pełną gotowość ogłoszono pięć lat temu, zasila silnik Pratt & Whitney F135, którego konserwacja trwa dłużej niż pierwotnie przewidywano.

Zajmujące się renowacją tych silników centrum konserwacji w bazie Sił Powietrznych Tinker nie realizuje swoich zadań tak szybko, jak przewidywano. Problem pogłębia praca silników w wyższych temperaturach niż pierwotnie planowano, co doprowadza do pęknięć powłok łopatek turbin w kilku silnikach.

Tajemniczy samolot bezzałogowy Speed Racer wkrótce zostanie przetestowany

Chociaż wiemy, że nadchodzą testy niejakiego Speed Racer w wykonaniu oddziału Skunk Works firmy Lockheed martin, na temat tego sprzętu nie wiemy nic, a nic. No, może tylko to, że jego projekt powstał przy użyciu całkowicie nowego cyfrowego procesu inżynieryjnego znanego jako StarDrive.

Lockheed Martin opracowało nową strategię dbania o cyberbezpieczeństwo

Spodziewamy się przy tym, że Speed Racer jest solidnym kawałem… drona, który wkrótce rozpocznie swoje testy naziemne. Te zazwyczaj obejmują obserwację i testowanie niezawodności, sprawdzanie nietypowych drgań i przenoszenie hipotetycznych ładunków, a następnym krokiem są rzeczywiste testy w locie.

Nowe helikoptery dla prezydenta USA, to wydatek 4,95 miliarda dolarów

Marynarka Wojenna USA w imieniu Korpusu Piechoty Morskiej ogłosiło zakupienie pięciu z planowanych 23 helikopterów VH-92, które łącznie będą kosztować miliarda dolarów, czyli 18,32 miliarda złotych. Te helikoptery zastąpią starzejące się VH-60 i znacznie starsze VH-3 Sea King, które na karku mają już ponad cztery dekady i przyjmą tradycyjną nazwę „Marine One„.

Wszystko to tylko i aż po to, aby zapewnić prezydentowi transport z Białego Domu do np. baz Sił Powietrznych. Jednak Marine One podróżują z prezydentem również za granicę w transportowcach C-17 Globemaster III.

Miniatura samolotu transportowego C-17. Z giganta do malucha

Miniatura samolotu transportowego C-17

Miniaturowy samolot C-17 #223 powstał za sprawą członków lotników z 315. Airlift Wing, którzy zbudowali go z podarowanego pojazdu użytkowego John Deere Gator i złomu. Tak powstała ta replika o nazwie Spirit of Hope, Liberty & Freedom w około skali 1:6 o długości 9,75 metra.

Może i nie jest w stanie latać z czołgami, satelitami, czy helikopterami między kontynentami tak jak jego pełnowymiarowa wersja, ale przynajmniej zachęca młodych do zainteresowania się armią i może nawet pójścia na służbę.