Reklama
aplikuj.pl

Myśliwce 4.5 generacji w planach USA. Mają zastąpić F-16

Myśliwce 4.5 generacji w planach USA. Mają zastąpić F-16

Wygląda na to, że ceny F-35 ciągle są zbyt wysokie i dlatego Siły Powietrzne mają w planach zupełnie nowe myśliwce 4.5 generacji, które zastąpią flotę F-16.

Myśliwce 4.5 generacji ratunkiem dla budżetu

Chociaż plany Sił Powietrznych USA od zawsze sprowadzały się do zastąpienia myśliwców F-16 za pomocą floty F-35 Joint Strike Fighter. Z kolei wszelkie ogłoszenia wychwalały te drugie w niebogłosy, ale koszt ich eksploatacji jest najwidoczniej ciągle na tyle wysoki, że pierwotne plany muszą ulec zmianie (via Popular Mechanics).

Czytaj też: Nowe helikoptery dla prezydenta USA, to wydatek 4,95 miliarda dolarów
Czytaj też: Miniatura samolotu transportowego C-17. Z giganta do malucha
Czytaj też: Jak amerykańscy Marines zastąpią czołgi?

Myśliwce 4.5 generacji w planach USA. Mają zastąpić F-16
F-35 najpewniej nie zastąpi F-16

Stąd start nowego badania Sił Powietrznych USA nad zupełnie nowym myśliwcem „generacji 4.5” lub „5-„, który miałby zastąpić każdego F-16, oferując może i nie technologię Stealth, ale zestaw funkcji idealnie wpisujących się w obecne potrzeby. Powstałby z kolei z wykorzystaniem nowych cyfrowych technik inżynieryjnych.

Czytaj też: Pociski Harpoon powracają do okrętów podwodnych po 25 latach
Czytaj też: USA wysłało bombowce B-1B do Norwegii z powodu Rosji
Czytaj też:
DARPA opracowuje wojskowy dron LongShot z pociskami

Te myśliwce czterech i pół generacji byłyby większe niż F-16, aby pomieścić większe wewnętrzne zasoby paliwa, podczas gdy miałyby ten sam zestaw funkcji co F-35, a w tym zaawansowany elektronicznie skanowany radar, 360-stopniowy zestaw kamer na podczerwień oraz możliwość udostępniania danych innym amerykańskim samolotom wojskowym, statkom i innym systemy.