Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [16.08.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o zielonym murze z Afryki, rekinach żyjących w obrębie aktywnego wulkanu oraz pasożycie zmieniającym się w żywy język.

Oto najszybsza zaobserwowana gwiazda. Z jaką prędkością się porusza?

Pokonanie orbity wokół czarnej dziury Sagittarius A* zajmuje gwieździe S62 zaledwie 10 lat. Porusza się ona z szybkością momentami przekraczającą 8% prędkości światła. Dylatacja czasu jest wtedy na tyle silna, że godzina na powierzchni S62 trwa ok. 100 ziemskich minut. Co ciekawe, orbita tej gwiazdy nie jest elipsą, lecz ma charakter spirograficzny, w którym oś obrotu zmienia się o średnio 10 stopni wraz z każdym okrążeniem wokół „naszej” supermasywnej czarnej dziury.

Nie uwierzycie, jak burze z piorunami mogą wpływać na zdrowie ludzi

Naukowcy połączyli informacje pogodowe z lat 1999-2012 z danymi dotyczącymi ogólnokrajowych wizyt osób powyżej 65 roku życia na ostrym dyżurze. W szczególności badacze skupiali się na problemach z oddychaniem występujących u tych ludzi. W ten sposób zauważno, iż to właśnie burze z piorunami mogą potęgować opisywane zjawisko. Co gorsza, prawdopodobnie będzie się ono nasilać, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę rosnącą częstotliwość anomalii pogodowych na całym świecie.

Wybuch w Bejrucie na nowym nagraniu. 4K i zwolnione tempo pokazują skalę zniszczeń

Nowe nagranie z okolic libańskiego portu pokazuje siłę wybuchu w niespotykanej dotąd jakości. Wideo hipnotyzuje i przeraża jednocześnie, ponieważ w wyniki eksplozji zginęło ponad 200 osób, a ponad 6000 zostało rannych. Z ujawnionych do tej pory informacji wynika, iż wybuch pochłonął ok. 2750 ton saletry amonowej, którą składowano po tym, jak została skonfiskowana z pokładu jednego ze statków.

Jak powszechna jest woda w kosmosie? Bliska Ziemi planeta pokazuje, że bardzo

Astronomowie przez długi czas sądzili, że Ceres jest suchą, nieprzyjazną skałą, jednak teraz ich opinia diametralnie się zmieniła. Obiekt ten, mający średnicę wynoszącą zaledwie 950 kilometrów, zawiera pod powierzchnią sporych rozmiarów zbiorniki wodne. Szczególnie interesujący wydaje się krater Occator, pod którym znajduje się ocean słonej wody. Co ciekawe, tamtejsze złoża soli wyglądają tak, jakby powstały w ciągu ostatnich dwóch milionów lat, a wykryte minerały mogły sprzyjać powstaniu podstawowych form życia.

W Afryce powstaje zielony mur. Jaki jest jego cel?

Kilkanaście afrykańskich krajów połączyło siły w celu zasadzenia Wielkiego Zielonego Muru, który ma pomóc w zatrzymaniu ekspansji saharyjskiej pustyni. Plan jest niezwykle ambitny. Formacja składająca się z drzew, długa na ok. 8000 kilometrów, która połączy wschodnie i zachodnie wybrzeży Czarnego Lądu. Finansowany przez Unię Afrykańską projekt szybko przekształcił się coś większego. Oczywiście nadal nadrzędnym celem wydają się nasadzenia drzew, ale naukowcy chcą stosować też inne metody, aby pomóc w odtworzeniu terenu.

Rekiny żyją w obrębie aktywnego wulkanu. Jak to w ogóle możliwe?

Kavachi to podwodny, bardzo aktywny wulkan, któremu towarzyszą częste erupcje. Wydaje się więc, iż powinno to być jedno z ostatnich miejsc, w których chciałyby egzystować jakiekolwiek zaawansowane formy życia. Autorzy tych badań sugerują jednak, że rekiny przystosowały się do tego nietypowego środowiska. Prawdopodobnie jest to możliwe dzięki tzw. ampułkom Lorenziniego. Badacze przypuszczają, iż rekiny mogą przebywać tam ze względu na cykl rozrodczy bądź dostęp do pożywienia.

Czy placebo działa?

Środki placebo mogą działać nawet wtedy, gdy ludzie są świadomi ich natury. Jest to kolejny przykład sugerujący, iż nawet celowe podawanie tego typu substancji mogłoby dawać korzystne rezultaty.  Szczególnie interesujący jest fakt, że osoby, których nie wprowadzono w błąd w kontekście pochodzenia „leków”, odnotowały lepsze wyniki niż ochotnicy, którym skrycie serwowano placebo. Tym samym nawet otwarcie podawane placebo mogą mieć wpływ na stan zdrowia czy sampoczucie.

Zobaczcie pasożyta, który zamienia się w żywy język

Cymothoa exigua to organizm, który jest w stanie wejść do otworu gębowego ryby, zagnieździć się tam, by po czasie zamienić się w żywy język swojej ofiary. Co ciekawe, istnieje około 380 gatunków równonogów, które w podobny sposób pasożytują na rybach. W przypadku Cymothoa exigua, korzysta on ze środka przeciwzakrzepoweego, dzięki któremu u ofiary zachodzi ciągły przepływ krwi, a pasożyt karmi się do momentu, w którym rybi język… odpada.

Dlaczego koty i psy mogą mieszkać pod jednym dachem?

Autorzy tego eksperymentu chcieli przekonać się, czy zaaplikowanie czworonogom feromonów umożliwi ich pojednanie. Naukowcy wzięli pod uwagę kocie feromony Feliway Friends oraz psie o nazwie Adaptil. Korzystali z nich przez okres sześciu tygodni (oczywiście nie na sobie), co miało na celu sprawdzenie, czy tego typu środki mogą być używane do zakopania toporów wojennych między kotami i psami.Oba feromony okazało się mieć widoczny, pozytywny wpływ na zwierzęta, choć w większym stopniu był on spowodowany Adaptilem

Co powoduje tajemnicze ściemnianie Betelgezy? Naukowcy natrafili na nowe dowody

Prowadzone na przestrzeni ostatnich miesięcy obserwacje Betelgezy wykazały, że spadek jasności tej gwiazdy pod koniec 2019 i na początku 2020 roku był najprawdopodobniej spowodowany wyrzutem chmur gazu, które następnie się ochłodziły. Po dodatkowych badaniach, które miały miejsce w okresie od czerwca do sierpnia, pojawiła się kolejna niespodzianka. W rzeczonym czasie również doszło do spadku jasności opisywanej gwiazdy. Biorąc pod uwagę fakt, iż normalny cykl, w czasie którego Betelgeza osiąga minimum jasności, trwa 420 dni (a ostatni miał miejsce w lutym), to obecne ściemnienie ma miejsce o wiele za wcześnie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News