Reklama
aplikuj.pl

W tych jaskiniach mogą schronić się ludzie na Marsie. Jakich są rozmiarów?

Z artykułu opublikowanego na łamach Earth-Science Reviews wynika, iż na Marsie i Księżycu znajdują się ogromnych rozmiarów jaskinie lawowe. Ze względu na ich podpowierzchniowy charakter, tego typu formacje mogłyby posłużyć w formie schronień dla przyszłych kolonizatorów.

Jaskinia lawowa to znajdujący się pod ziemią tunel utworzony przez intensywny przepływ roztopionej skały podczas erupcji wulkanicznych. Występują one również na Ziemi, choć ich rozmiary nie są szczególnie imponujące. Tym bardziej, gdy porównamy te struktury z księżycowymi bądź marsjańskimi, o istnieniu których spekulowano już w latach 60. ubiegłego wieku.

Na Ziemi największe jaskinie lawowe mają nie więcej niż 40 metrów szerokości i wysokości. W przypadku Marsa są one jednak znacznie większe, a ich średnica wynosi zazwyczaj od 40 do 400 metrów. Te same formacje na Księżycu są jeszcze bardziej imponujące, ponieważ mogą być od 300 do 700 razy większe niż ziemskie. Przekłada się to na wymiary rzędy 500-900 metrów.

Czytaj też: Co się dzieje z marsjańskim “kretem”?

Duże rozmiary jaskiń lawowych na Marsie i Księżycu są prawdopodobnie wynikiem słabej grawitacji, a także różnic w aktywności wulkanicznej na tych obiektach. Co ciekawe, do określenia tego typu parametrów naukowcy skorzystali z laserowych skanów 3D jaskiń lawowych Ziemi. Następnie zebrali dostępne zdjęcia satelitarne tych formacji na Marsie i Księżycu oraz symulowali wielkość zapadniętych oraz nienaruszonych jaskiń w oparciu o badania prowadzone na naszej planecie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News