Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [17.01.2021]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o dronach zapewniających dostęp do internetu kwantowego oraz dokumentach nt. UFO udostępnionych przez CIA.

astronomia

Superziemia odkryta przez astronomów krąży wokół jednej z najstarszych gwiazd

Gorąca, skalista planeta, którą naukowcy określili mianem Superziemi, orbituje wokół jednej z najstarszych gwiazd w naszej galaktyce. Obiekt ten jest o około 50 procent większy od Ziemi, ale potrzebuje mniej niż pół dnia, aby wykonać pełen obrót wokół swojego gospodarza. Możecie się więc domyślić, jak niewielka jest odległość dzieląca TOI-561b i jej gwiazdę. Przekłada się to na niezwykle wysokie temperatury panujące na powierzchni tej planety, wynoszące ok. 1700 stopni Celsjusza.

drony

Jak drony pomogą w tworzeniu internetu kwantowego?

Naukowcy użyli dronów do przesłania fotonów, które umożliwiają zachodzenie tzw. splątania kwantowego. Miałby się on opierać na przesyłaniu cząstek kwantowych w celu umożliwienia bezpiecznej komunikacji poprzez wykorzystanie tych cząstek do tworzenia tajnych kodów, które następnie służyłyby do szyfrowania i deszyfrowania wiadomości. Mówi się nawet o prowadzeniu eksperymentów mających na celu testowanie granic fizyki kwantowej.

Czytaj też: Koty zmieniają swój wygląd przez ludzi i cierpią przez to na szereg problemów

hubble

Być może zarejestrowali szum wszechświata. To byłby naukowcy przełom

Fale grawitacyjne są trudne do namierzenia, ale wytwarzany przez nie szum, zwany tłem, powinien być bardziej powszechny. I wygląda na to, że naukowcom udało się namierzyć jego fragment. Sygnał został uchwycony podczas obserwacji martwej gwiazdy zwanej pulsarem. Jeśli naprawdę jest on związany z szumem fal grawitacyjnych, to byłoby niezwykle ważne odkryciem.

si

Robot odczuwający empatię? Poczyniono pierwsze kroki w stronę przełomu

Naukowcom z Uniwersytetu Columbia udało się stworzyć robota, który w przyszłości mógłby cechować się typowo społecznymi zachowaniami. Zaprojektowali w tym celu eksperyment, w ramach którego, po pewnym czasie, robot był w stanie przewidzieć zachowanie drugiego urządzenia na podstawie dość szczątkowych informacji. Pomimo braku zdolności do myślenia symbolicznego, SI wykazała się skutecznością na poziomie 98,45%.

teorie spiskowe

CIA udostępnia dokumenty o UFO. Można je bezproblemowo pobrać

Światło dzienne ujrzało kilka tysięcy stron dokumentacji prowadzonej przez CIA w związku z rzekomymi obserwacjami niezidentyfikowanych obiektów latających. Licząca 2780 stron kolekcja dokumentów jest kluczowa nie tylko ze względu na zawartość, ale sam fakt, że udało się ją udostępnić. Z drugiej strony, możemy się domyślać, iż CIA wielokrotnie sprawdziła, co zostanie przekazane – tym samym najprawdopodobniej dokumenty nie zawierają żadnych przełomowych informacji.

orbita satelita

Kosmiczne śmieci są już porównywane do Wielkiej Pacyficznej Plamy

Modele naukowe sugerują, że w przestrzeni kosmicznej znajduje się ponad 128 milionów sztuk odłamków większych niż 1 mm i 34 000 sztuk większych niż 10 cm. Elementy krążące po orbicie mogą wyrządzić szkody obecnie używanym satelitom. Jeżeli nie zareagujemy na to zjawisko już teraz, to wkrótce odczujemy jego pierwsze konsekwencje. Fragmenty poruszają się bowiem na tyle szybko, że nawet te o rozmiarach rzędu 1 cm mogą zniszczyć statki kosmiczne i sondy.

si

Nieokiełzana sztuczna inteligencja, czyli przed czym ostrzegają eksperci

Naukowcy zajmujący się tematem sztucznej inteligencji zajęli się tzw. problemem stopu, sformułowanym przez Alana Turinga ponad 80 lat temu. Doszli do wniosku, że każdy program napisany po to, by powstrzymać SI przed krzywdzeniem ludzi i zniszczeniem świata może odpowiednio zafunkcjonować i ją powstrzymać. Ale wcale nie musi się tak stać, dlatego nigdy nie zyskamy pewności, że będziemy w stanie na zawsze kontrolować sztuczną inteligencję. Co gorsza, możemy nawet nigdy nie dowiedzieć się, kiedy sztuczna inteligencja będzie na tyle zaawansowana, że znajdzie się poza ludzką kontrolą. 

Czytaj też: Dlaczego statki nie toną?
Czytaj też: Czy centralna czarna dziura Drogi Mlecznej może nas pochłonąć?

zoologia

Dlaczego muchy jest tak trudno trafić?

Mucha domowa, zwana również Musca domestica, należy do rzędu Diptera, którego przedstawiciele cechują się posiadaniem tzw. przezmianek. To właśnie one powodują, że przedstawiciele Calyptratae szykują się do startu około 5-krotnie szybciej niż inne muchy. Zajmowało im to zaledwie 7 milisekund i wymagało pojedynczego machnięcia skrzydłami. Dla porównania, inne owady potrzebowały do wykonania tego samego zadania średnio 39 milisekund i czterech machnięć skrzydłami. 

astronomia

Tatooine w prawdziwym życiu, czyli egzoplaneta KOI-5Ab

Układ, zwany KOI-5, znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia, a jedna z tworzących go ezgoplanet została oficjalnie skatalogowana ponad 10 lat po tym, jak zaobserwowano ją po raz pierwszy. Astronomowie stwierdzili, że planeta KOI-5Ab jest prawdopodobnie gazowym olbrzymem o masie 7-krotnie większej od masy Ziemi. Pokonanie orbity wokół KOI-5A zajmuje jej zaledwie 5 dni. KOI-5A i KOI-5B mają z kolei masę podobną do Słońca i tworzą układ podwójny z okresem orbitalnym wynoszącym około 30 lat. Trzecia z gwiazd, KOI-5C, krąży w znacznie większej odległości, dlatego jej okres wynosi około 400 lat.

medycyna

Przywracanie wzroku dzięki zmarłym? Chińczycy mają takie plany

Naukowcy z Chin przeszczepili komórki macierzyste siatkówki pobrane z ludzkich zwłok, umieszczając je następnie w oczach małp. W efekcie wykształciła się u nich tzw. warstwa barwnikowa siatkówki. Potrzebne będą jednak dalsze analizy, aby ustalić, czy zabieg działa na ludzi. Naukowcy przyznają, iż badania kliniczne stanowią jeszcze odleglejszą perspektywę. W pierwszej kolejności należy skupić się na komórkach macierzystych małp cierpiących na ślepotę powiązaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem warstwy barwnikowej siatkówki.