Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [21.02.2021]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o ratowaniu rekinów z użyciem technologii NASA, lodowym wulkanie z Kazachstanu i odwróceniu ziemskiego pola magnetycznego.

Znaleziono formy życia ukryte pod lodem Antarktydy. Część pozostaje niezidentyfikowana

Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące słabo znane nauce formy życia skrywające się w ciemnych i zimnych wodach Antarktydy. Dokładniej rzecz ujmując, pod 890 metrami lodu, na głębokości 1233 metrów naukowcy natrafili na przytwierdzone do skały organizmy. 22 z nich nie udało się zidentyfikować, podczas gdy 16 rozpoznanych organizmów okazało się gąbkami.

Nie uwierzycie, jak technologia NASA pomoże w ratowaniu rekinów

Naukowcy oraz zwykli ludzie mają dodawać do systemu zdjęcia rekinów wielorybich, które udało im się napotkać. Fotografie są następnie identyfikowane dzięki urządzeniu wykorzystywanemu przez NASA. Obecnie baza danych zawiera więcej niż 70 000 obserwacji z ponad 50 krajów. Pierwotnym przeznaczeniem tej technologii miało być rozpoznawanie i śledzenie gwiazd uwiecznianych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Algorytm, w przypadku rekinów, rejestruje unikalne ubarwienie tych zwierząt, by potem odszukać konkretnego osobnika.

\zytaj też: Skąd się wzięła popularność psów „kanapowych”?
Czytaj też: Kwantowe hologramy mogą w przyszłości odtwarzać nasze ciała. Jak to wykorzystamy?

Czym może być potwór z Loch Ness?

Badacze sądzą, że większość zdjęć, na których miałby się znajdować potwór z Loch Ness to falsyfikaty. Tak było m.in. w przypadku jednej z fotografii z 1934 roku, którą wykonano z użyciem zabawkowej łodzi podwodnej z przymocowaną „głową”. Być może część ludzi widziała, to co chciała zobaczyć, podczas gdy inni mieli do czynienia z całkiem „przyziemnymi” zwierzętami, takimi jak np. foki czy węgorze. Samo istnienie nieznanej nauce istoty wydaje się jednak mało prawdopodobne.

archeologia

Najstarszy browar na świecie? Archeologiczne odkrycie na terenie Egiptu

Naukowcy działający na terenie Egiptu natrafili na sporych rozmiarów starożytny browar, który mógł wytwarzać ok. 20 tysięcy litrów piwa i funkcjonował przed 5 tysiącami lat. Obiekt był podzielony na 8 dużych obszarów do produkcji piwa, a każdy sektor zawierał około 40 glinianych garnków ułożonych w dwóch rzędach. Piwowarzy używali mieszanki ziaren i wody, którą podgrzewali w kadziach. Produkowane w ten sposób piwo było prawdopodobnie używane do królewskich rytuałów i obrzędów ofiarnych.

astronomia

Gwiazda, która obraca się przeciwnie do swoich planet. Poznaliśmy położenie nietypowego układu

Oddalony od Ziemi o 897 lat świetlnych układ K2-290 składa się z trzech gwiazd, w tym dwóch planet krążących wokół głównej gwiazdy, zwanej K2-290 A. Oś obrotu wynosi tam 124 stopnie, co oznacza, że K2-290 A obraca się w przeciwnym kierunku niż okoliczne planety. Przykład K2-290 jest o tyle szczególny, iż obie planety krążą w tej samej płaszczyźnie, więc najprawdopodobniej nie gwiazda, lecz dysk protoplanetarny został w jakiś sposób zakłócony. Wytłumaczenie uznawane za najbardziej prawdopodobne pozwala sądzić, iż sprawcą zamieszania jest gwiazda towarzysząca.

kazachstan

W Kazachstanie pojawił się lodowy wulkan. Zobaczcie, jak wygląda

W południowo-wschodnim Kazachstanie zaobserwowano lodowy wulkan. Struktura w kształcie stożka wyrzuca w powietrze strumienie wody, która zamarza i opada na ziemię w postaci lodowych kryształków. „Kopiec” znajduje się na szczycie gorącego źródła. Nie jest to więc wulkan z prawdziwego zdarzenia, choć jego wysokość wynosi niemal 14 metrów. Miejsce to stanowi nie lada atrakcję wśród okolicznych mieszkańców, którzy chętnie dzielą się zdjęciami w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Ilość promieni słonecznych docierających do powierzchni się zmienia. Kto za to odpowiada?
Czytaj też: Mapa Ziemi w 2D to coś, co powinno przypaść do gustu płaskoziemcom

magnetyzm, wszechswiat

Ziemskie pole magnetyczne odwróciło się 42 tys. lat temu. Jakie były knonsekwencje?

Naukowcy doszli do wniosku, że trwające kilkaset lat zmiany klimatu, masowe wymierania czy też odmienne funkcjonowanie naszych przodków, mogły być bezpośrednio związane z odwróceniem biegunów ziemskiego pola magnetycznego. Zdarzenie Adamsa nastąpiło ok. 42 200 lat temu, co rozpoczęło osłabianie pola, które było w najgorszej kondycji tuż przed tzw. zdarzeniem Laschampa, mającym miejsce ok. tysiąca lat później. W efekcie doszło do masowego wymierania, m.in. australijskiej megafauny.

wirusy z syberii

Rosjanie rozmrozili wirusy z Syberii. Znajdowały się w szczątkach zwierząt

Badacze z Jakucka ogłosili niedawno rozpoczęcie badań nad tzw. paleowirusami. Eksperymenty rozpoczęły się od analizy tkanek miękkich pobranych ze szczątków konia sprzed 4450 lat. Naukowcy mają również nadzieję rozszerzyć swoje badania na inne zwierzęta, m.in. łosie, mamuty, gryzonie, ptaki czy ssaka przypominającego zająca – wszystkie te organizmy wymarły i nie występują już na Ziemi. Badania, jeśli się powiodą, dostarczą informacji na temat ewolucji niespotykanych obecnie wirusów.

wojsko

Żołnierze niczym Wolverine? Modyfikacja komórek umożliwi szybsze leczenie ran

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wymyśliły sposób, dzięki któremu przyszli żołnierze będą mogli znacznie szybciej niż dotychczas leczyć swoje rany. Naukowcy byli w stanie tak zaprogramować komórki występujące w ludzkim organizmie, by dało się dzięki nim nawet 5-krotnie szybciej leczyć rany, oparzenia i inne urazy. Teraz mówi się o wykorzystaniu opatrunków w sprayu, które stosuje się bezpośrednio na rany.

biologia

Delfiny mają osobowości podobne do ludzkich, choć pochodzą z zupełnie innego środowiska

134 delfiny butlonose pochodzące z ośmiu ośrodków na całym świecie zostały objęte nietypowym eksperymentem. Osobowość każdego ze zwierząt została oceniona przez pracowników tych miejsc, a wyniki badania wykazały, że te morskie ssaki przypominają ludzi szczególnie pod względem ciekawskości i towarzyskości. Oczywiście zaobserwowanie wspólnych punktów związanych z delfinami i ludźmi nie oznacza, że Tursiops truncatus i Homo sapiens posiadają identyczne osobowości. Po prostu część tych cech jest podobna, co i tak jest zaskakujące, biorąc pod uwagę różnice środowiskowe obejmujące oba gatunki.