Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o rekinie z niezwykle długimi płetwami, potencjalnym siedlisku życia pozaziemskiego i zaskakującym wpływie Amazonii na zmiany klimatu.
Powstawanie gwiazd może przebiegać zupełnie inaczej niż sądziliśmy
Naukowcy wzięli pod lupę 304 protogwiazdy znajdujące się na terenie obłoku molekularnego w Orionie. Dzięki temu zrozumieli, że starsze gwiazdy wcale nie emitują większych ilości dżetów ani silniejszego wiatru gwiezdnego. Oznacza to, że powstawanie tego typu obiektów może być mniej zależne od wyrzutów materii niż przypuszczali astronomowie. Nie wiadomo jednak, jaka jest dokładna zależność w tej kwestii.
Rekin z dziwacznymi płetwami to coś, co musicie zobaczyć
Rozpiętość płetw u przedstawiciela gatunku Aquilolamna milarcae wynosiła ok. 1,9 metra, co jest szczególnie zaskakujące, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, iż miał on 1,65 metra długości. I choć wizualizacje przedstawiające rekina sprzed 93 milionów lat przywodzą na myśl groźnego i przerażającego osobnika, to najwyraźniej żywił się on fitoplanktonem lub innymi drobnymi organizmami.
Jaki będzie koszt domu na Księżycu?
Eksperci z zakresu finansów przyjrzeli się niemal wszystkim aspektom posiadania mieszkania na Księżycu. Wzięli pod uwagę m.in. projekt budowy, koszty energii, żywności i innych niezbędnych elementów. Wykorzystali w tym celu dane z różnych źródeł i przeprowadzili rozmowy z naukowcami. Dzięki temu oszacowali, że po wpłaceniu 10-procentowej zaliczki do spłaty pozostaną raty wynoszące średnio 326 tysięcy dolarów (prawie 1,3 mln złotych) miesięcznie przez… 25 lat.
Czytaj też: Jakie komunikaty ludzkość wysłała w kosmos?
W tym miejscu zrzucono prawie 40 tysięcy bomb. Polskie znalezisko z okresu drugiej wojny światowej
Naukowcy przeprowadzili analizy krajobrazu wypełnionego ok. 6 tysiącami kraterów, mających średnio od 5 do 15 metrów średnicy. Znaleziska dokonano w okolicach Kędzierzyna-Koźla, a w niektórych miejscach na powierzchni jednego hektara znajdowało się nawet 30 zagłębień. Siły RAF zaczęły bombardować ten region w lutym 1943 r., a w czerwcu 1944 r. amerykańscy i brytyjscy piloci za priorytet uznali zniszczenie lokalnych rafinerii, a także fabryk paliw i chemikaliów. Alianckie samoloty zrzuciły łącznie 39 137 bomb w okolicach Koźla.
Na pokładzie ISS znaleziono nieznane nauce formy życia
Naukowcy natrafili na cztery szczepy bakterii znajdujące się w różnych obszarach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wszystkie należą do rodziny bakterii występujących w glebie i słodkiej wodzie. Odpowiadają one m.in. za wiązanie azotu cząsteczkowego, wzrost roślin i mogą przeciwdziałać atakującym je patogenom. Rola tych organizmów jest więc korzystna z naszego punktu widzenia. Przypuszczalnie trafiły one na ISS za sprawą prowadzonych tam upraw.
Część Ziemi ochładza się szybciej niż reszta. Dlaczego się tak dzieje?
Jedna strona wnętrza naszej planety traci ciepło znacznie szybciej niż druga. W oparciu o przeprowadzone symulacje naukowcy przypuszczają, że choć półkula pacyficzna ochłodziła się bardziej niż afrykańska, to zaczynała ona z wyższego pułapu, tj. była dawniej znacznie gorętsza. Być może w przeszłości przykrył ją lądolód, który zadziałał niczym termos, zatrzymując część ciepła wewnątrz. Dysproporcje temperaturowe mogą również wynikać z wyższej aktywności tektonicznej Pacyfiku.
Czytaj też: Życie na Marsie nadal istnieje? Ekspert wie, gdzie może się znajdować
Wiemy, gdzie mógł się podziać marsjański ocean
Mars w przeszłości prawdopodobnie posiadał spore ilości wody i był pokryty oceanami, jeziorami oraz rzekami. Jedna z hipotez sugeruje, że H2O ukrywa się pod powierzchnią, pochłonięta przez minerały znajdujące się w skorupie Czerwonej Planety. Istnieje możliwość, iż nawet 99% marsjańskiej wody znajduje się w tamtejszych skałach. Taki scenariusz opiera się na danych zebranych przez sondy i łaziki monitorujące Czerwoną Planetę oraz z meteorytów, które trafiły stamtąd na Ziemię.
Czy Amazonia potęguje zmiany klimatu?
Kurczenie Amazonii jest na tyle poważne, że już w 2035 roku tamtejszy las deszczowy może zmienić się z pochłaniacza CO2 w jego źródło. Szczególnie problematyczna jest postępująca wycinka i częste pożary. Wylesianie Amazonii w jej brazylijskiej części wzrosło o 60% od 2012 r. Aby zrobić miejsce pod wydobycie surowców i uprawy rolne, co roku niszczy się ogromne połacie terenów, co z kolei przekłada się na zmiany wzorców opadów i zwiększa ilość światła słonecznego odbijanego w kierunku atmosfery.
Jeśli życie pozaziemskie istnieje, to ten obiekt może być jego siedliskiem
Pod lodową powłoką księżyca Jowisza, Europy, może znajdować się sporych rozmiarów ocean wypełniony wodą. Jest tak nawet pomimo faktu, że temperatury na powierzchni tego obiektu są niezwykle niskie, a utrzymanie H2O w stanie ciekłym jest zawdzięczane tzw. ogrzewaniu pływowemu. Przełomowy w poszukiwaniu życia na Europie może się okazać projekt Exo-Oceans, który jest powiązany z Europejską Agencją Kosmiczną. Ta ostatnia zarządza misją JUICE, mającą rozpocząć się w przyszłym roku. Wystrzelona wtedy sonda miałaby do 2029 roku dotrzeć w okolice księżyca Jowisza.
Obiekty międzygwiezdne w Układzie Słonecznym. Poznaliśmy wyniki obliczeń
19 października 2017 roku na terenie Układu Słonecznego wykryto pierwszy w historii obiekt międzygwiezdny. Z kolei w 2019 roku dokonano kolejnej tego typu obserwacji, tym razem za sprawą 2I/Borysow. Naukowcy szacują, że średnio przez nasz układ przelatuje 7 obiektów międzygwiezdnych rocznie. Zakładają, że powstają one w pobliżu innych gwiazd, ich badanie może dostarczyć informacji na temat panujących tam warunków.