Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [21.06.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o plastiku spadającym z nieba, drukowaniu organów wewnątrz organizmu i niezwykle młodej gwieździe.

Ta firma zapewni loty w kosmos balonem. Poznaliśmy cenę tej atrakcji

Firma Space Perspective chce wykorzystać balony do transportowania swoich klientów na wysokość ok. 30 kilometrów. Po zakończeniu 6-godzinnej podróży kapsuła wyląduje na powierzchni Oceanu Atlantyckiego, a jej pasażerowie zostaną zabrani przez statek i przetransportowani na brzeg. Ile będzie kosztowała taka atrakcja? 125 tysięcy dolarów, co w przeliczeniu na naszą walutę daje ok. pół miliona złotych.

nowy druk 3D, drukowanie 3D, miękkie roboty, roboty zmieniające kształt

Niesamowita technika umożliwia drukowanie narządów wewnątrz organizmu

Zespół naukowców opracował technologię polegającą na drukowaniu tkanek bezpośrednio w organizmie. W celu stworzenia opisywanej tkanki, autorzy eksperymentu użyli druku 3D, który wykorzystuje maszyny przymocowane za pomocą dyszy. Specjalny tusz może być podawany przez taką dyszę, a wszystko to odbywa się w bardzo precyzyjny, programowalny sposób.

Ile jest rozwiniętych cywilizacji, które mogą występować w naszej galaktyce?

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham obliczyli, że tylko na terenie naszej galaktyki może istnieć ponad 30 inteligentnych cywilizacji. Badania sugerują, że liczba cywilizacji wiąże się z tym, jak długo wysyłają one sygnały sugerujące ich istnienie. Chodzi np. o transmisje radiowe, które prowadzi również ludzkość. Średnia odległość dzielącą te cywilizacje od nas powinna wynosić ok. 17 tysięcy lat świetlnych.

Z nieba spadają… niewielkie fragmenty plastiku. Jak to możliwe?

Naukowcy pobrali próbki deszczu i powietrza z pozornie wolnych od zanieczyszczeń obszarów – parków narodowych. Następnie przeprowadzili analizy zebranych substancji. Badacze byli zaskoczeni faktem, że natrafili na drobne kawałki plastiku występujące m.in. w kroplach deszczu spadających z nieba. Na tej podstawie autorzy badania obliczyli, że każdego roku na terenie 11 obszarów chronionych USA z nieba spada około 1000 ton plastiku.

Kazirodcze związki w rodzinach królewskich. Oto niezwykle stary dowód

Mężczyzna, którego pochowano w ogromnym, liczącym około 5200 lat grobowcu, był owocem kazirodczego związku. Zespół odpowiedzialny za odkrycie badał DNA 44 osób pochowanych w różnych irlandzkich grobowcach sprzed około 6600 do 4500 lat. Tylko człowiek z Newgrange, którego pochowano w najbardziej wyszukanym grobowcu, miał w genach wpisane znamiona kazirodztwa.

Nie uwierzycie, ile planet podobnych do Ziemi może znajdować się w Drodze Mlecznej

 Zdaniem astronoma Jaymie Matthewsa, w samej tylko Drodze Mlecznej może występować co najmniej 6 miliardów planet podobnych do naszej. Z kolei Michelle Kunimoto doszła do wniosku, że na jednego żółtego karła przypada średnio 0,18 planety podobnej do Ziemi. Wcześniejsze szacunki były bardzo zróżnicowane i zaczynały się od wartości rzędu 0,02 planety do ponad 1.

Naukowcy wyhodowali tkanki mózgowe zawierające DNA neandertalczyków

Wykorzystując materiał z komórek macierzystych, naukowcy stworzyli niewielkie kawałki tkanki mózgowej zwane organoidami. Tkanka ta ma ludzkie pochodzenie, ale zawiera nawet 4% neandertalskiego DNA. Tworzenie organoidów z wykorzystaniem neandertalskiego DNA mogłoby ujawnić informacje na temat zdrowia, diety, a nawet zdolności poznawczych ówczesnych ludzi.

Jakie zwierzę złożyło to rekordowo duże jajo?

Udało się zidentyfikować skamielinę odkrytą na Antarktydzie prawie dziesięć lat temu. Naukowcy ustalili, że mają do czynienia z gigantycznym jajkiem, najprawdopodobniej złożonym przez wymarłego gada morskiego zwanego mozazaurem. Badacze doszli do takich wniosków po porównaniu rozmiarów ciała i jaj 259 obecnie żyjących gadów.

Ta gwiazda neutronowa jest kosmicznym dzieckiem. Ile ma lat?

Astronomowie zaobserwowali gwiazdę neutronową Swift J1818.0-1607, która ma zaledwie 240 lat. Pomimo masy dwukrotnie większej od Słońca, obiekt ten „mieści” ją w objętości ponad bilion razy mniejszej. Pole magnetyczne tej gwiazdy jest przy tym ok. 1000 razy silniejsze od typowej gwiazdy neutronowej. Swift J1818.0-1607 znajduje się ok. 16 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

Zakwaszenie Oceanu Arktycznego jest większe niż przypuszczano. Co to oznacza?

Najmniejszy z siedmiu oceanów pochłonie w XXI wieku o 20% więcej CO2 niż wcześniej przewidywano. Opiera się to na założeniu, że stężenie CO2 w atmosferze będzie nadal wzrastać. Zmiany będą szczególnie widoczne na głębokościach pomiędzy 200 a 1000 metrów. Taki zakres jest ważnym obszarem życia dla wielu organizmów morskich. W wysoce zakwaszonych wodach muszle stają się niestabilne i zaczynają się rozpuszczać, co może zaburzyć funkcjonowaniu łańcucha pokarmowego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News