Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [24.05.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o nietypowym krewnym T. rexa, pesymistycznych przewidywaniach w kwestii zmian klimatu oraz niezwykłej monecie sprzed tysięcy lat.

Arsen coraz częściej zatruwa wodę. Jak wiele osób ma z nią kontakt?

 Arsen jest dość powszechny w naszym otoczeniu i coraz częściej podlega wypłukiwaniu z gleb i skał, przedostając się do wód gruntowych. Długotrwałe wystawienie na kontakt z tym pierwiastkiem może prowadzić do zmian skórnych i nowotworów. Opracowana niedawno mapa dot. jego stężenia na świecie pokazuje wiele szczególnie zagrożonych miejsc, m.in. w Azji i Ameryce Południowej. Ryzyko może jednak dotyczyć niemal całej Ziemi.


T. rex miał krewnego, który wyglądał zupełnie inaczej od słynnego kuzyna

Paleontolodzy z Australii opisali nieznanego do tej pory elafrozaura, który poruszał się na dwóch nogach, posiadał parę krótkich ramion i prawdopodobnie był pokryty piórami. Jednocześnie był stosunkowo mały, bowiem miał tylko około 2 m długości. Elafrozaury posiadały też długie szyje i najprawdopodobniej traciły zęby po osiągnięciu dojrzałości. Sugeruje to, że młode osobniki spożywały mięso, ale z wiekiem przechodziły na bardziej roślinną dietę.

Jak bardzo wzrosną temperatury? Przewidywania są pesymistyczne

Tzw. czułość klimatu jest miarą odpowiedzi systemu klimatycznego na wymuszanie radiacyjne. W praktyce odnosi się ona do związku pomiędzy stężeniem dwutlenku węgla w atmosferze a wzrostem temperatur na Ziemi. Z nowych badań wynika, że wahania wynoszą od 1,8 stopnia do 5,6 stopnia, co jest widocznie wyższymi wartościami od przewidywań poprzedniego modelu, zwanego CMIP5.

Zobaczcie monetę, z którą wiąże się niesamowita historia sprzed tysięcy lat

Kiedy cesarz Hadrian wydał rozkaz zburzenia jednej z izraelskich świątyń i zbudowania na jej gruzach nowej, przeznaczonej dla „inwazyjnej” religii, nastroje wśród miejscowych zaczęły się pogarszać. Wybuchło powstanie, a podczas jego trwania antyrzymskie nastroje były widoczne m.in. w wybijanych na miejscu monetach, na których widniały hasła odnoszące się do wolności Jerozolimy.

Zobaczcie narodziny planety, które udokumentowano po raz pierwszy w historii

W oparciu o obserwacje przeprowadzone z wykorzystaniem teleskopu VLT, naukowcy uzyskali obrazy młodej gwiazdy AB Aurigae, znajdującej się 520 lat świetlnych od Ziemi. Widoczny na materiałach wir w chmurze pyłu i gazu otacza gwiazdę, a jego obecność formacja sugeruje, że mogą tam zachodzić narodziny planety.

Dlaczego neandertalczycy wyginęli? Superkomputer zna odpowiedź

Neandertalczycy zamieszkiwali Eurazję przez co najmniej 300 tysięcy lat, by wyginąć pomiędzy 43 tys. a 38 tys. lat temu. Z symulacji przeprowadzonych z użyciem superkomputera  Aleph IBS wynika, że rywalizowali oni z Homo sapiens o wspólne zasoby, ale tylko niewielka ich część się ze sobą krzyżowała. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wymierania neandertalczyków była znacząca przewaga tych drugich w zakresie zdobywania pożywienia.

Jowisz mógł stać się gwiazdą. Jakie byłyby tego konsekwencje dla Ziemi?

Jowisz, którego masa jest ponad 300-krotnie większa od masy naszej planety, mógłby w sprzyjających okolicznościach stać się gwiazdą. Należy jednak sądzić, że w takim przypadku Ziemia mogłaby nigdy nie powstać, a nawet gdyby się pojawiła, to z pewnością jej ewolucja przebiegałaby zupełnie inaczej i nigdy nie pojawiłoby się tutaj życie.

Naukowcy prawdopodobnie odkryli, co powoduje starzenie

Autorzy nowych badań zauważyli, że blokowanie stanu zapalnego wywołanego przez limfocyty T osłabiło niektóre objawy związane ze starzeniem się gryzoni. Oznacza to, że tego typu zabiegi mogłyby pomóc starszym osobom. Z kolei dawkując myszom lek, który blokuje czynnik martwicy nowotworów alfa (TNF-alfa), badacze zwiększyli siłę zwierząt, poprawili ich wydajność i funkcjonowanie serca.

Kolonizacja Marsa może wiązać się ze zmianami w ludzkim DNA

Naukowcy wprowadzili już do ludzkich komórek w laboratorium geny niesporczaków – małych i niezwykle wytrzymałych zwierząt, które mogą przetrwać w próżni kosmicznej. Komórki te wykazywały większą odporność na promieniowanie niż ich normalne odpowiedniki. Poza celowymi zabiegami, z pewnością u ludzi zamieszkujących Marsa mogą pojawić się też inne, samoistne zmiany.

Ekipa poszukiwawcza spróbuje zabrać z wraku Titanica cenny skarb

We wraku słynnego Titanica znajduje się radiotelegraf opracowany przez Guglielmo Marconiego. Jedna z firm poszukiwawczych ma się wkrótce zająć wydobyciem tego artekfatu, które gabaryty są naprawdę duże. Co ciekawe, pomimo głosów krytyki dot. skuteczności urządzenia Marocniego, wynalazaca udowodnił niedowiarkom, że się mylą, wysyłając bezprzewodowo wiadomość z Anglii do Kanady w 1901 roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News