Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o międzygwiezdnych asteroidach w Układzie Słonecznym i skłonności do odczuwania bólu odziedziczonej po neandertalczykach.
Marsjański łazik natrafił na tajemniczą skałę. Z czym ma do czynienia?
Skała, o której mowa, została sfotografowana przez łazik Curiosity. Następnym krokiem w działaniach łazika ma być użycie instrumentu SAM, który analizuje cząsteczki organiczne i gazy zarówno z atmosfery jak i z próbek. Później urządzenie należące do NASA wróci do obszaru zwanego Breamish, aby przeanalizować tamtejsze skały za pomocą urządzenia ChemCam.
Setki metrów pod ziemią ukryto dane nt. naszej cywilizacji
Firma GitHub ukryła kopie otwartego kodu źródłowego ok. 250 metrów pod ziemią. Całość liczy ok. 21 terabajtów danych, a skrytka będzie się znajdować niedaleko Bieguna Północnego, w wiecznej zmarzlinie, gdzie materiały mają przetrwać nawet 1000 lat. Wśród przechowywanych danych znajdą się projekty dotyczące języków programowania, rozwoju programów, uczenia maszynowego, operacji internetowych czy podstawowych obliczeń. Większość informacji będzie zakodowana w QR.
Na Ziemię spadł deszcz asteroid. Jak wpłynął na klimat?
Wykorzystując datowanie radioizotopowe oraz materiały powstałe w wyniku uderzeń, naukowcy doszli do wnisoku, że Ziemia ok. 800 mln lat temu doświadczyła kosmicznego deszczu. Badacze przypuszczają, że łączna masa asteroidów, które uderzyły wtedy w powierzchnię naszej planety była od 30 do 60 razy wyższa niż w przypadku katastrofy sprzed 66 mln lat, prowadzącej do wyginięcia dinozaurów. Być może taka kolizja miała wpływ na poważne ochłodzenie klimatu, zwane też kriogenem. Trwało ono od 720 do 635 mln lat temu.
Browarnicy chcą upijać zwierzęta hodowlane. Nie uwierzycie, w jakim celu
Zdaniem autorów zaprezentowanej teorii, składniki odżywcze zawarte w pozostałościach po fermentacji jęczmienia zmniejszają stres u zwierząt, co skutkuje lepszym smakiem mięsa. Okazało się, że zwierzęta karmione takimi resztkami od 3. do 6. miesiąca życia miały w swojej ślinie wyższe ilości przeciwciał zwanych IgA, co sugeruje, że pozostałości po produkcji alkoholu utrzymywały świnie w lepszym stanie. Co więcej, świnie karmione takimi resztkami były mniej zestresowane niż te karmione normalną dietą.
Jak przebiegały powodzie na terenie Europy w ciągu ostatnich 500 lat?
Nowe badanie dostarczyło niezbitych dowodów na to, że ostatnie trzy dekady należały do najbardziej obfitych w powodzie okresów w Europie w ciągu ostatnich 500 lat. W ramach analiz sprawdzono dziesiątki tysięcy dokumentów zawierających raporty powodziowe z okresu od 1500 do 2016 roku. Porównanie danych pozwoliło na zidentyfikowanie dziewięciu obfitujących w powodzie okresów i związanych z nimi regionów. Do najbardziej znaczących należą: 1560-1580 (Europa zachodnia i środkowa), 1760-1800 (większość Europy), 1840-1870 (Europa zachodnia i południowa) oraz 1990-2016 (Europa zachodnia i środkowa).
Znaleziono drugi Układ Słoneczny? Wokół gwiazdy przypominającej Słońce krążą planety.
Teleskop VLT wykonał pierwsze w historii zdjęcie młodej, przypominającej Słońce gwiazdy, wokół której krążą dwie gigantyczne egozplanety. Wspomniany obiekt znajduje się ok. 300 lat świetlnych od Ziemi i nosi nazwę TYC 8998-760-1. Dwa gazowe giganty orbitują wokół swojego gospodarza w odległości 160 i 320 razy większej niż wynosi dystans Ziemi od Słońca. Tym samym są one znacznie dalej od gwiazdy niż Jowisz czy Saturn w stosunku do Słońca.
W starożytnej Grecji dbano o niepełnosprawnych. Zobaczcie, jakie stosowano rozwiązania
Archeolodzy doszli do wniosku, że na terenie starożytnych Aten zapewniano pokrycie kosztów utrzymania dorosłych mężczyzn, którzy z powodu niepełnosprawności nie byli w stanie się samodzielnie wyżywić. W Grecji tworzone również sanktuaria lecznicze, przeznaczone dla osób potrzebujących leczenia, m.in. problemów ze wzrokiem, bezpłodności dolegliwości związanych z ciążą, zatruć, problemów rozwojowych wieku dziecięcego oraz zwyrodnień kończyn. Do dziś zachowały się nawet rampy, które pomagały ludziom z ograniczonymi możliwościami przemieszczania.
Rzodkiewka na Księżycu? NASA prowadzi pierwsze próby
Eksperymentując z rzodkiewkami w różnych warunkach wilgotności gleby, naukowcy zauważyli, że owe rośliny najlepiej rozwijają się przy niskim nawodnieniu. Oczywiście, im mniej zużytej H2O tym lepiej, ponieważ jest to niezwykle cenny zasób – szczególnie na Księżycu. Fakt, że rzodkiewki „czują” się lepiej przy mniejszych ilościach wody jest zadowalający, bowiem oznacza to, że ich uprawa może być możliwa na Srebrnym Globie. Najpierw trzeba jednak sprawdzić inne czynniki, m.in. wpływ temperatury, grawitacji czy promieniowania na ich rozwój.
Masz skłonność do odczuwania bólu? Być może stoją za tym neandertalczycy
Pomimo pełnego niebezpieczeństw życia, neandertalczycy mieli biologiczne predyspozycje do odczuwania większego bólu niż przedstawiciele Homo sapiens. Naukowcy zauważyli bowiem, że nasi przodkowie posiadali trzy mutacje w genie kodującym białko NaV1.7, które wiąże się z odczuwaniem bólu. Wśród Brytyjczyków, którzy posiadali neandertalską wersję NaV1.7, występuje tendencja do odczuwania większego bólu niż u pozostałych. Taka zależność dotyczyła 0,4% ludzi z grupy liczącej ok. 0,5 mln.
Na terenie Układu Słonecznego odkryto międzygwiezdne asteroidy
Co najmniej 19 asteroid znajdujących się na terenie Układu Słonecznego ma międzygwiezdne pochodzenie. Są to tzw. centaury, zewnętrzne obiekty naszego układu, które krążą wokół Słońca pomiędzy orbitami Jowisza i Neptuna. Mają one duże nachylenie orbit w stosunku do orbitalnej płaszczyzny planet. Korzystając z symulacji naukowcy byli w stanie dowiedzieć się, gdzie znajdowały się te obiekty w przeszłości, aż do 4,5 mld lat temu.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News