WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Powstanie największa farma wiatrowa na świecie. Poznaliśmy koszt inwestycji

Powstanie największa farma wiatrowa na świecie. Poznaliśmy koszt inwestycji

Morska farma wiatrowa, która ma dzierżyć tytuł rekordowo dużej, nabiera kształtów. Wszystko za sprawą podpisania umowy finansowej pomiędzy SSE Renewables i Equinor.

Dogger Bank, która ma rozciągać się na terenie Wielkiej Brytanii, będzie miała łączną moc 3,6 gigawata. Pierwsze dwa etapy budowy, czyli Dogger Bank A i Dogger Bank B, zostaną przeprowadzone jednocześnie. Trzecia część, Dogger Bank C, realizowana będzie według innego harmonogramu, a zamknięcie finansowe powinno nastąpić pod koniec 2021 roku.

Czytaj też: Orange jest… zielone? Firma stawia na odnawialne źródła energii
Czytaj też: Czy energia odnawialna jest „czystsza” od jądrowej?
Czytaj też: Facebook osiągnął sukces z energią odnawialną

Z oświadczenia wydanego przez SSE wynika, że finansowanie dwóch pierwszych faz projektu będzie rekordowe w kontekście farm wiatrowych. Inwestycje związane z Dogger Bank A i B mają opiewać na kwotę około 8 mld dolarów.

Największa farma wiatrowa ma stanąć na terenie Wielkiej Brytanii

Dzięki tym dwom etapom farma wiatrowa ma dostarczać energię elektryczną do 4,5 mln brytyjskich domów. Prace budowlane na lądzie rozpoczęły się na początku tego roku. To naprawdę imponujący rezultat, który koreluje ze słowami premiera Wielkiej Brytanii z ubiegłego miesiąca.

Czytaj też: Fukushima z atomowej tragedii przekształci się w serce energii odnawialnej w Japonii
Czytaj też: Czy rdza może być nowym źródłem energii odnawialnej?
Czytaj też: Naukowcy zrobili krok w kierunku całkowicie odnawialnej energii

Wtedy to Boris Johnson zapowiedział, że ma nadzieję, iż jego kraj stanie się światowym liderem w produkcji czystej energii przy niskich kosztach. Za 10 lat morskie elektrownie wiatrowe miałyby zasilać wszystkie domostwa na Wyspach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News