Reklama
aplikuj.pl

Największe jezioro świata może zniknąć na zawsze

Z badań opublikowanych na łamach Communications Earth & Environment wynika, że największy śródlądowy zbiornik wodny na Ziemi, Morze Kaspijskie, może wkrótce zniknąć z mapy świata.

Naukowcy ostrzegają, że to słone jezioro stanie się do końca XXI wieku płytsze o 9 do 18 metrów. Stanie się tak, jeśli emisje będą nadal coraz większe. W przypadku tak ogromnych spadków, Morze Kaspijskie niemal całkowicie wyschnie.

Czytaj też: Samoloty neutralne klimatycznie? Z tym rozwiązaniem będzie to możliwe
Czytaj też: Liście wcześniej zmieniają kolor. Jaka w tym rola zmian klimatu?
Czytaj też: 2020 rok był rekordowo… fatalny. Wszystko przez zmiany klimatu

W przypadku 18-metrowego spadku poziomu morza, może dojść do skurczenia powierzchni tego zbiornika o 34 procent. Niestety, nawet tak zastraszające przewidywania wydają się nie wywoływać większego poruszenia – zarówno w środowisku naukowym, jak i wśród obywateli. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu w żadnym ze swoich raportów nie poruszył kwestii znikania jezior na skutek zmian klimatu. Podobnych kroków nie podjęła również Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Morze Kaspijskie to w istocie największe jezioro świata

Ze względu na swoją wielkość, wynoszącą około 371 000 kilometrów kwadratowych oraz poziom zasolenia około 1,2%, Morze Kaspijskie zostało w pewnym momencie uznane za jezioro.

Czytaj też: Jak zmiany klimatu zmienią Wasze miasto do 2100 roku? Pokaże to nowa aplikacja
Czytaj też: Przodkowie ludzi w niesłychany sposób przystosowali się do zmian klimatu
Czytaj też: Części tego kraju już wkrótce mogą stać się nie do zamieszkania. Wszystko przez zmiany klimatu

Eksperci przekonują, że nawet te obszary Morza Kaspijskiego, które są już chronione, zmienią się nie do poznania. Prawdopodobnie powstaną tam martwe strefy, ponieważ temperatury będą coraz wyższe, a rzeki zaczną dostarczać mniej tlenu do morza, co będzie miało wpływ zarówno na płytkie, jak i najgłębsze wody tego jeziora.