Reklama
aplikuj.pl

Nasi przodkowie zniknęli przez zmiany klimatu. Historia zatoczy koło?

homo erectus

Jak twierdzą naukowcy, dużych rozmiarów zwierzęta oraz nasi przodkowie, którzy zamieszkiwali południowo-wschodnią Azję, zniknęli z tego obszaru na skutek zmian klimatu sprzed 100 000 lat.

Ogromnych rozmiarów słonie, największa w historii małpa oraz przedstawiciele gatunku Homo erectus – wszystkie te organizmy ucierpiały w związku ze zmianami pogodowymi. Naukowcy doszli do takich wniosków za sprawą analiz… zębów współcześnie żyjących i ówczesnych zwierząt.

Zmiany klimatu wybiły megafaunę – teraz może skończyć się podobnie

Przez ok. milion lat klimat zmieniał się, umożliwiając rozwój zwierzętom żywiącym się na pastwiskach. Następnie, przez zmiany klimatu, łąki i sawanny zmieniły się w lasy deszczowe, w których mogły rozwijać się tylko mniejsze stworzenia oraz współczesny Homo sapiens.

Czytaj też: Zombie huragany to już realny problem. Wszystko przez zmiany klimatu

Czytaj też: Anomalia klimatyczna zwiększyła śmiertelność “hiszpanki” i I wojny światowej

Odkrycie, dokonane przez naukowców z Griffith University, pozwala przewidzieć dalsze losy obecnie żyjących, dużych zwierząt. Goryle, lwy, tygrysy, nosorożce i inne organizmy lądowe znikną na zawsze, o ile nie uda się znacząco ograniczyć emisji dwutlenku węgla.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Co ciekawe, Homo erectus, który był pierwszym z naszych przodków zdolnych do poruszania się w wyprostowanej pozycji, również nie był w stanie przystosować się do zmian. Teraz – paradoksalnie – najbardziej narażone jest tzw. megafauna zamieszkująca lasy deszczowe.

Czytaj też: Powstaje cyfrowa kopia Ziemi. Wszystko dla ratowania klimatu

Czytaj też: Metan odpowiada za ocieplenie klimatu. Co o nim wiemy?